Πεντοζάλη «χόρεψε” το Ρέθυμνο την ΑΕΚ (70-69)

Μεγάλη νίκη και σε κρίσιμο χρονικό σημείο μέσα στη σεζόν πέτυχε το Ρέθυμνο επί της ΑΕΚ με 70-69! Οι Κρητικοί υποδέχθηκαν την «Ένωση” και την υποχρέωσαν σε τρίτη σερί ήττα στην κανονική διάρκεια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 10-13 και πλεόν είναι πολύ κοντά στο να μπουν «σφήνα” και να συμμετάσχουν στα play-off.

Τη νίκη στους γηπεδούχους χάρισε ο Κάρτερ με τρίποντο, ενώ οι «κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή, δύο φορές μάλιστα με προσπάθειες του Καλαμπόκη από την περιφέρεια, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Οι Κρητικοί είδαν την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ πιο αποφασιστικά και να προηγείται με 0-9, με τον Μαυροκεφαλίδη να ηγείται της επίθεσης για ακόμη ένα ματς. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 13-22, διάστημα στο οποίο ο Μαυροκεφαλίδης είχε σκοράρει οκτώ πόντους, όσες ήταν και οι ομαδικές ασίστ.

Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο είχε κάκκιστα ποσοστά από την περιφέρεια (1/5), έχοντας κάνει παράλληλα και πέντε λάθη. Ο Σάκοτα έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στην «Ένωση” (19-28), η οποία σούταρε με 10/13 και ποσοστό 76%. Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να γυρίσουν σε άμυνα ζώνης η οποία απέδωσε καταφέρνοντας να μειώσουν με γκολ-φάουλ του Μάντεν σε 31-33. Οι φιλοξενούμενοι, όμως απάντησαν με ένα επιμέρους 2-6 για το 33-39 του ημιχρόνου.

Αυτό που κρατούσε το Ρέθυμνο μέσα στο παιχνίδι, ήταν η ευστοχία του στις βολές με 100% (10/10), αφού η διαφορά στις ασίστ ήταν χαοτική με την ΑΕΚ να έχει υπερδιπλάσιες (13 έναντι 5).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τρίποντο του Καλαμπόκη (45-57). Οι γηπεδούχοι γύρισαν ξανά σε άμυνας ζώνης «πνίγοντας” την ομάδα του Ζντοβτς και πόντο-πόντο γύρισαν τον αγώνα. Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε 3/4 βολές κάνοντας το 67-69 και δίνοντας προσωρινά μια ανάσα στην ΑΕΚ. Ο Κάρτερ ευστόχησε από τα 6.75 για το 70-69, ενώ στη συνέχεια η Ένωση είδε τον Καλαμπόκη να επιχειρεί δύο φορές από την περιφέρεια να κλέψει τη νίκη αλλά να είναι άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5 (1), Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14 (2), Χάροου 10, Στόουν 13 (1), Τσακαλέρης, Κάρτερ 12 (1), Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5.