Ετοιμος για Τσάμπιονς λιγκ ο ΠΑΟ, «καθάρισε» 2-0 και τον Ατρόμητο

Προβάρει το ευρωπαϊκό του κουστούμι ο Παναθηναϊκός μετά την καθαρή νίκη του επί του Ατρομήτου στη Λεωφόρο με 2-0,  με πρωταγωνιστές το Σωτήρη Νίνη και το συνήθη ύποπτο Μάρκους Μπεργκ. Απέκτησε έτσι σαφές προβάδισμα τεσσάρων πόντων ένατι του ΠΑΟΚ στην ειδική βαθμολογία των πλέϊ-οφ της Superleague.

Ο Σουηδός εκτελεστής μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Κλωναρίδη και με φοβερό σουτ πάνω στην κίνηση στο 52΄, ύστερα από εμπνευσμένη ενέργεια του Νίνη, άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει τα τέρματα πέντε λεπτά αργότερα με καρφωτή κεφαλιά, μετά από καλά υπολογισμένη σέντρα του Μαυρία.

Στο 45΄είχε ακυρωθεί από το διαιτητή Αρετόπουλο,  κατ’ υπόδειξη του βοηθού Γεωργαράκου (Αθηνών),  γκολ, με κεφαλιά, του Ταυλαρίδη σε σέντρα του Νάνο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Στιλ, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης, Μπούρμπος, Νάνο, Κουτρουμπής (78′ Λαγός), Ζέκα, Ατζαγκούν, Κλωναρίδης (46′ Μπεργκ), Νίνης, Καρέλης (65′ Μαυρίας)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκουρμπούνοφ, Κατσουράνης (78′ Μπάλλας), Λαζαρίδης, Κοντοές, Κούρος, Αγκουαζί, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Δημούτσος (57′ Ούμπιντες), Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (51′ Καραμάνος).