Πάει με άλλον «αέρα» στον ημιτελικό Κυπέλλου με Φάρο, ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 82-67

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη (μετά από αυτές με Λιετούβος και Λαύριο) πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας 82-67 των Τρικάλων στο «Παλατάκι» για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο «Δικέφαλος» έφτασε τις 6 νίκες στα τελευταία 8 παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη και πλέον τα βλέμματα στρέφονται στον ημιτελικό του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Φάρο Κερατσινίου, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να ζητούν όχι απλά την πρόκριση στον τελικό, αλλά την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 0-7 και εν συνεχεία 9-2 με τους Τέπιτς και Σχορτσανίτη να οδηγούν την επίθεση. Στο 6′ ο Χάτσερ έκανε το 11-2 και ο Σχορτσανίτης εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των φιλοξενούμενων έκανε αρχικά το 14-2 και μετά το 16-2. Τη διαφορά ανέβασε στο +17 ο Τέπις με τρίποντο και ο Βασιλειάδης μεγάλωσε το προβάδισμα στους 19 πόντους (21-2). Στη λήξη του δεκαλέπτου, ο Μαργαρίτης με τέσσερις προσωπικούς πόντους μείωσε σε 26-4.

Ο Τσόχλας ύστερα από ωραία εφαρμογή του transition, πέτυχε αμαρκάριστος τρίποντο για το 29-4, με τον Σοκόνα παλεύει μόνος του για τα Τρίκαλα κάνοντας ένα προσωπικό σερί 4-0 για το 29-8. Ο Δέδας με κάρφωμα έκανε το 31-8 και με ένα επιμέρους 2-7 οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο -15 (33-15) στα μισά της περιόδου, για να ανοίξει στο +21 από τον Κακαρούδη και στη συνέχεια, στο +23 ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Δέδα. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και στο τέλος πήγαν στο ημίχρονο όντας στο -11 (38-27).

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για πρώτη φορά ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως η Τέπιτς και Χάτσερ έκαναν το 40-29 και 41-29. Ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου ο ΠΑΟΚ είχε ξεφύγει πάλι με +15 (49-34) και εν συνεχεία ο Τέπιτς με τρίποντο έκανε το 52-34. Ο Δικέφαλος ξαναπήρε διαφορά με 21 (55-34) την οποία ανέβασαν οι Βασιλειάδης και Τέπιτς φτάνοντας το δείκτη του σκορ στο 61-39. Τελευταίο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Σχορτσανίτη για το 65-46 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο τα Τρίκαλα μείωσαν σε 65-48 αναγκάζοντας τον Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ, με τον Κακαρούδη να 68-48. Στο 33′ ο Σχορτσανίτης έκανε το 70-51 και ο Ντούβνιακ έκανε το 72-51. Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά έλαβε τέλος και ήρθε το 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 18(4), Λιάπης, Βασιλειάδης 11(2), Κακαρούδης 8(2), Τσόχλας 6(2), Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 12(1), Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 8(1), Κώττας.

Τρίκαλα: Καντούγκαν 5(1), Ντόουελ 6, Σόκο 21(3), Τσιλούλης, Καραθανάσης 11(3), Τσιάρας 6(2) , Κόνγκερ 13, Καλλές, Ρόμπινσον 5(1), Καλογιαννίδης, Τιγκ, Βαρυτιμιάδης.