Ολυμπιακός για τελικό, νίκη 2-1 με ανατροπή επί του ΠΑΟΚ στη Τούμπα και μετά… διακοπή

Ξεκίνησε, αλλά δεν τελείωσε ποτέ το ντέρμπι του πρώτου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού στην Τούμπα. Οι Ερυθρόλευκοι κέρδιζαν με 2-1 μέχρι το 89´, όταν ο διαιτητής Παππάς διέκοψε το παιχνίδι (μετά από δύο διακοπές που είχαν προηγηθεί) μετά τα μεγάλης έκτασης επεισόδια, τις ρίψεις αντικειμένων και φωτοβολίδων και την εισβολή οπαδών του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο, που οδήγησε σε συμπλοκή με τα ΜΑΤ!

Όλα ξεκίνησαν στο 89′ όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης Παππάς, απέβαλλε τον Μακ με κόκκινη, όταν ο Σλοβάκος επιτέθηκε λεκτικά στον επόπτη (ο Μακ ζήτησε πέναλτι, όταν προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Καπίνο). Ο Έλληνας ρέφερι του έδειξε την κόκκινη κάρτα και εκείνη τη στιγμή, άρχισαν οι ρίψεις φωτοβολίδων και αντικειμένων, με τον Παππά να διακόπτει το παιχνίδι για περίπου 25 λεπτά. Οι δύο ομάδες και το διαιτητικό τρίο επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, όμως έπεσαν πάλι αντικείμενα στο χορτάρι και εν συνεχεία οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έκαναν «ντου” στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, υπήρξε οριστική διακοπή στο παιχνίδι…

Στα αγωνιστικά, ο Πέλκας στο 3′ απείλησε τους Ερυθρόλευκους οι οποίοι απάντησαν στον 5′ με τον Ντα Κόστα ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9′ με τον Μακ να πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού και να πλασάρει τον Καπίνο για το 1-0.

Οι Πειραιώτες είχαν ευκαιρίες με τους Φουστέρ (12′) και Μιλιβόγεβιτς (15′), με την ισοφάριση να έρχεται στο 27′ με κεφαλιά του Καμπιάσο (1-1) από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για δύο πέναλτι που έγιναν στον Φορτούνη στο α´ ημίχρονο, το πρώτο στο 25´, όταν τον τράβηξε ο Χατζηισαϊας από τη φανέλα και το δεύτερο στο 33´ σε σπρώξιμο του Τσίμιροτ.

Η ανατροπή έγινε στο 57′, όταν ο Ιντέγε πάτησε περιοχή, η άμυνα του ΠΑΟΚ έκοψε και ο Φουστέρ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με ωραίο σουτ έκανε το 1-2.

Ο Πέλκας βρήκε δίχτυα στο 70′ όμως το γκολ του ακυρώθηκε (ορθώς) ως οφσάιντ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα το φαλτσαριστό σουτ του Καμπιάσο πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Μυστακίδης (81′ Αθανασιάδης), Λέοβατς, Χαρίσης (62′ Κάτσε), Άντονις (73′ Κίτσιου), Τσίμιροτ, Πέλκας, Μακ.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Βούρος, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης (88′ Ντομίνγκες), Φουστέρ (75′ Πουλίδο), Σεμπά, Ιντέγε.