Όλα μηδέν στην Τρίπολη

«Κόλλησαν» στο 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», Αστέρας Τρίπολης και Παναθηναϊκός για την 29η αγωνιστική της Super League. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο, παρά το ότι και οι δύο χρειάζονταν τη νίκη, ειδικά οι Αρκάδες που παλεύουν για μια θέση στα play-off.

Από μία μεγάλη στιγμή είχαν οι δύο μονομάχοι, με αυτή του Αστέρα να γίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, όμως η ατυχία και ο Τελάντερ δεν τους επέτρεψαν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο.

Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε στο 5′, όταν ο Πέτριτς βρήκε χώρο για να σουτάρει, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση και προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς και στο 10′ ο Μάσα έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μέστο να διώχνει πριν υπάρξει κίνδυνος.

Οι «πράσινοι» ωστόσο βρήκαν χώρους και απείλησαν με ένα σουτ του Ζέκα (19′) και μια κεφαλιά του Μολέντο από κόρνερ που πέρασε άουτ. Στο 36′ ο Νάνο εκτέλεσε φάουλ που μπόλκαρε ο Μπαντής, με τους Αρκάδες να απαντούν δύο λεπτά μετά, με γύρισμα του Δημούτσου παράλληλα με την εστία που έβγαλε σε κόρνερ ο Μέστο, ενώ στο 40′ ο Στιλ μπλόκαρε την προσπάθεια του Γιαννούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας πάση θυσία τη νίκη και στο 50′ απείλησε ξανά, με νέο γύρισμα του Δημούτσου το οποίο απομακρύνθηκε από τον Μολέντο. Η προσπάθεια των Αρκάδων να ανοίξουν το σκορ συνεχίστηκε αμείωτη, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Στιλ «κατέβασε ρολά». Αρχικά στο 60′ που με φανταστική επέμβαση έβγαλε σε κόρνερ έναν «κεραυνό» Ιγκλέσιας και εν συνεχεία στο 68′, όταν μπλόκαρε σουτ του Χαμντανί.

Ενδιάμεσα, είχε περάσει στον αγώνα ο Λέτο, ο οποίος στο 77′ έπαιξε φοβερά το «ένα-δύο» με τον Βιγιαφάνες, με τον δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, όμως ο Μπαντής απέκρουσε με το πόδι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Στιλ για να μπορέσει να προλάβει μπαλιά, βγήκε πολύ από την εστία, όμως ο Μάσα τον πέρασε, πλάσαρε στο άδειο τέρμα, όμως ο Τελάντερ έδειωξε πάνω στη γραμμή κρατώντας το 0-0.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Κιτόκο, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (78′ Ιωαννίδης), Δημούτσος, Χαμντανί, Μπερτόλιο (85′ Τσάβες), Φερνάντες (61′ Φούντας), Μάσα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Νάνο, Τελάντερ, Μολέντο, Ζέκα, Λουντ, Εβανζελίστα (61′ Λαγός), Βιγιαφάνιες, Πέτριτς (61′ Λέτο), Κλωναρίδης (75′ Μπουμάλ).