Ωχ… Περίπατος της Σέλτικ με 3-1 – Θα είναι αντίπαλος της ΑΕΚ

Πολύ δυναμική εμφανίστηκε η Σέλτικ, τέσσερις μέρες πριν το πρώτο παιγχνίδι με την ΑΕΚ στη Γλασκώβη για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.
Στην πρεμιέρα της σκοτσέζικης Premier League, οι Σέλτικ νίκησαν ανησυχητικά άνετα την  Λίβινγκστον με σκορ 3-1.

Ρόγκιτς (8’), Εντουάρ (26’) και Ντσαμ (50’ πεν.) πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς, που θα μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερο σκορ, αφού είχε 15 τελικές προσπάθειες.

Οι Κέλτες ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και η Λίβινγκστον δεν μπορεσε να ακολουθήσει.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μίλερ στο 47’ και τρία λεπτά αργότερα, η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος. Ο ΜακΓκρέγκορ κέρδισε πέναλτι και ο Ντσαμ έκανε το 3-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κάπως, αφού το σκορ επέτρεπε κάτι τέτοιο, και ακολούθησαν οι αλλαγές του Ρότζερς, αφού υπάρχει μπροστά το ακόμη πιο σημαντικό ματς με την ΑΕΚ. Αυτή την σχετική χαλάρωση εκμεταλλεύτηκε η Λίβινγκστον που ξέκλεψε ένα γκολ για την τιμή των όπλων και  διαμόρφωσε με τον Ρόμπινσον το τελικό 3-1.

Η ενδεκάδα της Σέλτικ: Γκόρντον, Λούστινγκ, Σιμούνοβιτς, Αγέρ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν Ντσαμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς (73’ Τζόνστον), Χάγες (61’ Τίρνεϊ), Εντουάρ (61’ Γκρίφιθς)