Ο Ομπράντοβιτς έδωσε το πλεονέκτημα στην Φενέρμπαχτσε

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κέρδισε για πρώτη φορά με την Φενέρμπαχτσε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (58-71), αλλά το έκανε ίσως στο πιο κρίσιμο παιχνίδι, καθώς οι Τούρκοι «έσπασαν» την έδρα των «πρασίνων» και απέκτησαν αυτοί το πλεονέκτημα στα play offs της EuroLeague.

Πλέον ο Τσάβι Πασκουάλ καλείται να διαχειριστεί την ήττα και να τονώσει το ηθικό των παικτών, αφού ακολουθεί το δεύτερο παιχνίδι, την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ (21:00), εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα επιδιώξει να κερδίσει και να ισοφαρίσει τη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε μόλις 16 πόντους. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +14 στο ημίχρονο (42-28), βρέθηκε και στο +14 στις αρχές της γ´ περιόδου, αλλά στο τέλος έχασε με -13 (58-71)!

Η Φενέρ δηλαδή πέτυχε 29 πόντους περισσότερους μέσα σε 9 λεπτά και αυτό, καθώς ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολές στην ανάπαυλα για αλλαγή της άμυνας, με την τουρική ομάδα να γίνεται πιο σκληρή, πιο αποτελεσματική, ελέγχοντας τον ρυθμό και τα ριμπάουντ, ενώ την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις στην επίθεση, αλλά ούτε στην άμυνα, όπου δέχτηκε καλάθια τα οποία θα έπρεπε να είχε αποφύγει.

Ο Μπογκντάνοβιτς μαζί με τον Ντίξον, τον Ούντο και τον Βέσελι έκαναν την ζημιά στους «πράσινους» στο β´ ημίχρονο, ενώ το ίδιο χρονικά διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1/10 τρίποντα. Με τέτοια ποσοστά και πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία, ήταν δύσκολο για τον Εξάστερο να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 14 (2), Παππάς 5, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 1, Γκάμπριελ 4 (1), Μπουρούσης 3, Καλάθης 9.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (5/6τρ), Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 8, Κάλινιτς 16 (4), Ντίξον 13 (3), Ντατόμε 3 (1).