Ο Ουίλιαμς δεν έφτανε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 69-67

Στο Βελιγράδι έλαβε τέλος το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού, που ηττήθηκε με 69-67 από τον Ερυθρό Αστέρα για το Top – 16 της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι” δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν την ομάδα του Βελιγραδίου στην βαθμολογία του ομίλου, με τους Σέρβους να υπερέχουν αφού μετρούν τις δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια. Το «τριφύλλι” για να πάρει πάλι την κατάσταση στα χέρια του θα πρέπει να νικήσει σε μια βδομάδα την Κουμπάν στο ΟΑΚΑ, κι αν μπορέσει να καλύψει και το -9 του πρώτου γύρου.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έλιοτ Γουίλιαμς που πέτυχε 14 από τους 17 πόντους του στην τέταρτη περίοδο προσπαθώντας να «γυρίσει” τον αγώνα, ο οποίος ουσιαστικά χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους.

Ο αγώνας ήταν πολύ κακός ποιοτικά αφού χρειάστηκε να περάσουν γύρω στα δυόμιση λεπτά για να ανοίξει το σκορ και συνολικά τρεισήμιση για να μπει το πρώτο εντός παιδειάς καλάθι (4-2), ενώ και οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να σκοράρουν από την περιφέρεια. Ο Ραντούλιτσα άλλαξε άρδην την εικόνα μόλις πάτησε παρκέ, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε σερί 0-10, για το 6-12. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έμειναν άποντοι για περίπου δυόμιση λεπτά ακόμα και λετσι φυσιολογικά έμειναν πίσω με 10-18 στην πρώτη περίοδο.

Συνεχίζοντας να «ταϊζουν” τον Ραντούλιτσα στη ρακέτα οι παίτες του Τζόρτζεβιτς διαχειρίζονταν άνετα το +8 υπέρ τους (14-22). Και όταν συμπλήρωσε τρία φάουλ και πάτησε παρκέ για πρώτη φορά ο Βινς Χάντερ, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα, αφού ο νεαρός σέντερ όχι μόνο δνε εκβλιασε προσπάθεις αλλά έπαιξε και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Στίματς. Όμως, τα 1/11 τρίποντα και τα γρήγορα ομαδικά φάουλ που συμπλήρωσε ο Παναθηναϊκός, έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στο σκορ ο Αστέρας.

Οι «ερυθρόλευκοι” αξιοποίησαν το «δώρο” των βολών και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα που άφησε χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους για 3:19 έφτασαν σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (28-31).

Στο β’ ημίιχρονο σήμανε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Σκοράροντας 9/11 δίποντα με τον Κίνσεϊ να πετάει φωτιές στην επίθεση και να παίρνουν προβάδισμα με +11 (41-40) την ώρα που Καλάθης ήταν απελπιστικός με 1/8 σουτ, ο Γκιστ χρεωνόταν με τέταρτο φάουλ και ο Τζόρτζεβιτς απλά…κοιτούσε! Αποτέλεσμα το 53-42 του τρίτου δεκαλέπτου που έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα.

Δεν τα παράτησαν οι «πράσινοι” όμως και μετά το -13 που βρέθηκαν (55-42) αποφάσισαν να κάνουν ροντέο το παιχνίδι στα τελευταία πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Ουίλιαμς βρήκε ρυθμό και βάζοντας 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του σε αυτό το πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 55-55.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη πήραν προβάδισμα 7 πόντων (64-57), αλλά πάνω που πήγαν να ανασάνουν ο Ραντούλιτσα με γκολ-φάουλ και ο Ουίλιμας με τρίποντο μείωσαν σε 64-63. Αμέσως μετά άρχισαν τα φάουλ εκατερωθεν με τους Ντάνγκουμπιτς (2/2 βολές) και Καλάθη (1/2 βολές) να κάνουν το σκορ 66-63 και 66-64 αντίστοιχα. Ο Μίλερ, κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ έκανε το 69-64, με τον Πάβλοβιτς να σκοράρει για τρεις διαμορφώνοντας το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)