Ο Σπανούλης έδωσε τη λύση, Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 72-77

Λίγο έλλειψε να αυτοκτονήσει ο Ολυμπιακός στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, για την 25η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League, αλλά στο τέλος έφυγε νικητής με 72-77. Οι Πειραιώτες αν και έφτασαν να προηγούνται με 22 πόντους, είδαν τους Πατρινούς να μειώνουν σε 70-73 και να διεκδικούν τη νίκη.

Ωστόσο, βάζοντας τι κρίσμες βολές και μην αφήνοντας να πάνε χαμένα τα ριμπάουντ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και στο επόμενο παιχνίδι με νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο βγαίνουν και μαθηματικά πρώτοι στην κανονική διάρκεια της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά προηγούμενοι με 4-10, ενώ λίγο πιο μετά ένα τρίποντο του Αγραβάνη μπήκαν μπροστά με νταμπλ-σκορ, 7-14. Ο Παπανικολάου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (7-17), όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 13-19.

Ο Τζόνσον Όντομ σκόραρε από τα 6.75 για να βάλει μπροστά ξανά με νταμπλ-σκορ τον Ολυμπιακό (13-26) και παράλληλα, στην πίσω πλευρά του παρκέ, η άμυνα λειτουργούσε άψογα κρατώντας χαμηλάσ το σκορ τους Πατρινούς. Τρέχοντας το ανοιχτό γήπεδο και σκόράροντας από την περιφέρεια με τους Χάκετ και Όντομ ο ΟΛυμπιακός έφτασε στο +21 (17-38), το οποίο έγινε +22 λίγο αργότερα, χάρη σε τρίποντο του Σπανούλη. Το ημίχρονο, έκλεισε με τους Πρωταθλητές να προηγούνται με 27-48.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Μάντζαρης από την περιφέρεια έκανε το 35-55, όμως από εκεί και πέρα ήρθε η κατάρρευση. Με μπροστάρηδες τους Σάντλερ και Ντίλαρντ, ο Απόλλωνας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-9 στην τρίτη περίοδο, με τον Χάντερ να δίνει ανάσα στους «ερυθρόλευκους» για 55-64.

Ο Αγραβάνης και ο Στρόμπερι έδωσαν ξανά διαφορά ασφαλείας στους Πειραιώτες, όμως ο Απόλλωνας δεν πτοήθηκε και ο Ντίλαρντ από τα 6.57 έκανε το 65-70 κάνοντας τον αγώνα ροντέο. Ο Παπανικολάου αστόχησε στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών με τους Μέιερ και Ντίλαρντ με σερί τρίποντα να φτάνουν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (68-71 και 70-73).

Όμως ο Παπανικολάου, μαζεύοντας συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ έδωσε κρίσιμες κατοχές στον Ολυμπιακό, που με τους Μάντζαρη και Σπανούλη να έχουν από 2/2 βολές, σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77

Απόλλων: Αργυρόπουλος 14(2), Ντίλαρντ 16(3/5τρ), Κουζέλογλου, Μέιερ 15(3/7τρ), Γουντς 10(5ρ), Πάλμπλαντ 5(1τρ, 4ασ), Τζαγουάρα, Λαμπρόπουλος 2(6ρ), Σάντλερ 10(2).

Ολυμπιακός: Σπανούλης 15(2/7τρ, 9/12β, 9ασ), Μιλουτίνοφ 1, Αγραβάνης 9(3/6τρ), Μάντζαρης 12(1/5τρ), Παπανικολάου 5(1τρ, 8ρ), Όντομ 13(3/5τρ), Χάντερ 9(6ρ), Παπαπέτρου 3, Στρόμπερ 4, Γουόρικ 3, Χάκετ 3(1).