Ο ΠΑΟΚ στους τελικούς της Volley League, επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός κατάφερε με ανατροπή να κατακτήσει το Κύπελλο και το Λιγκ Καπ, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να το «γυρίσει», καθώς ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο δυνατός και αποφασιστικός και με 3-1 νίκες πήρε πανηγυρική πρόκριση στους τελικούς της Volley League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου ή την Κηφισιά.

Σε ένα ακόμη αγώνα διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ στα ημιτελικά των play offs, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παρόλο που βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ (0-1) τελικά επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο «Παλατάκι» παρουσία περίπου 4.000 κόσμου και με 3-1 νίκες πέρασε στους τελικούς της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας απέναντι σε Φοίνικα Σύρου ή Κηφισιά (2-1).

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-22, 25-18

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 5-3, αλλά ο Ολυμπιακός με άσσο του Σπίνου ισοφάρισε 5-5. Ο Σουλτανόπουλος στο σερβίς έκανε ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Πιάτσα να προηγηθεί (20-21) με τον Σπίνου. Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς ανέλαβε δράση και οι ερυθρόλευκοι πήραν το πρώτο σετ (22-25).

Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με +5 (3-8) αλλά οι γηπεδούχοι με τους Χιμένες, Σεπέδα και Σμαραγδής έκαναν την αντεπίθεση έφεραν το σκορ στο 15-13. Ο «Δικέφαλος» με την ψυχολογία υπέρ του έφτασε στο 19-16 και λίγο αργότερα με τον Χιμένες στο 21-17. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 21-19 με Κοκκινάκη και λάθος του Σεπέδα, ο Σμαραγδής έκανε το 22-19, αλλά οι εξαιρετικοί Σμαραγδής και Σεπέδα έκαναν το 24-22 με τον Κουβανό να τελειώνει και το σετ για το 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με άσο του Χιμένες και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Έγκλεσκαλνς και Όγκουρτσακ έκανε το 17-16. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά 19-21, αλλά ο «Δικέφαλος» δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Σεπέδα σε εκπληκτική βραδιά πήρε το σετ 25-22.

Ο ΠΑΟΚ με το υπέρ του 2-1 σετ είχε βάλει το νερό στο αυλάκι και πήρε και το τέταρτο και τελευταίο σετ (25-18). Οι γηπεδούχοι, στο 17-16, με ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 έφτασαν στο 22-16 με μπλοκ του Σμαραγδή, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το σετ, το οποίο πήρε με νέο μπλοκ του Σεπέδα στον Σπίνου.