Ο Παναθηναϊκός στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, νίκησε 2-0 την ΑΪΚ Στοκχόλμης

Με δύο γκολ στο β ´ ημίχρονο των Ιμπάρμπο και Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 2-0 της ΑΪΚ Στοκχόλμης στη Σουηδία και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Το «τριφύλλι» περιμένει πια να μάθει τον αντίπαλό του στην κλήρωση που θα γίνει την Παρασκευή (5/8) στις 14:00.

Οι «πράσινοι» πρέσαραν από την αρχή του αγώνα κοντά στην περιοχή της ΑΪΚ μη επιτρέποντας στους Σουηδούς να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Στιλ. Το «τριφύλλι» λειτούργησε καλά αμυντικά στο α´ ημίχρονο, ενώ στην επίθεση τα χαλούσε στην τελική πάσα.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 45 λεπτά, το πέτυχε στο β´ ημίχρονο. Με το ξεκίνημα (46´) ο Μπεργ έκανε την κάθετη πάσα στον Ιμπάρμπο και ο τελευταίος με αριστερό σουτ έκανε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο ακόμη κλασικές ευκαιρίες, με τον Λουντ (52´) και τον Μπεργκ (59´), πριν ο τελευταίος βρει τελικά τον δρόμο για τα δίχτυα (0-2) στο 73´.

Η ΑΪΚ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, αλλά στο σουτ του Ισιζάκι η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.

Σκόρερ: 46´ Ιμπάρμπο, 73´ Μπεργκ

Διαιτητής: Τόνι Τσάπρον (Γαλλία)

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Νόρλινγκ): Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Κάρλσον, Γιόχανσον, Σάντγκρεν, Οφόρι, Ισχιζάκι (78′ Σαλέτρος), Μπλόμπεργκ (61′ Γιασίν), Αφάνε (61′ Άβντιτς), Μαρκάνεν, Χόιβελντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Μολέντο, Ιβανόφ, Γουακάσο, Λεντέσμα (67′ Νάνο), Ζέκα, Λουντ (84′ Βιγιαφάνιες), Ιμπάρμπο (70′ Λέτο), Μπεργκ.

ÌÐÅÑÃÊÁÉÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÃÉÏÕÑÏÐÁ ËÉÃÊ 2016-2017) AIK - PANATHINAIKOS (EUROPA LEAGUE 2016-2017)