Ο Παναθηναϊκός έκανε το «11 στα 11» και είναι Καβάλα στ´ άλογο

Με ξεκάθαρη πρόθεση να καθαρίσει τον αγώνα από νωρίς και να κάνει συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Καβάλα, την οποία συνέτριψε με 88-54 στο ΟΑΚΑ, παρουσία 9.000 φιλάθλων του «τριφυλλιού». Οι «πράσινοι» έκαναν το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα και είναι καβάλα στ´ άλογο.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Παπαγιάννης ο οποίος έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενω για την Καβάλα διασώθηκαν οι Λέιζερ και Γιαννακίδης με 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι, έπαιξαν από νωρίς ασφυκτική άμυνα κλείνοντας όλους τους χώρους, την ίδια ώρα που στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Καλάθης οδηγούσε την επίθεση για το 25-15 της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Φελντέιν ξεκίνησε να σκοράρει ανεβάζοντας τη διαφορά στο +21 το 19′ (44-23) ενώ ο Λέιζερ με τον Γιαννακίδη πάλευαν μόνοι τους για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο ημίχρονο βρίσκονταν στο -18 (44-26).

Στο β’ ημίχρονο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς αποφάσισαν να χαρ΄σιουν θέμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ και πάτησαν γκάζι, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο, με νταμπλ – σκορ 72-36. Το μόνο που έμενε, ήταν να βγει η τελική διαφορά που διαμορφώθηκε στο +34 υπέρ του Παναθηναϊκού. Άπαντες πλεόν ετοιμάζονται για τον ημιτελικό Κυπέλλου με τον Άρη, που θα γίνει στις 27/12 (18:30) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-26, 72-36, 88-54

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 5, Ραντούλιτσα 8, Παππάς 13, Φελντέιν 14, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 8, Καλάθης 6, Παπαγιάννης 15, Λούντζης, Κούζμιτς.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 20, Βαν Ντερ Μαρς 5, Σταμπουλής 2, Γκέλιος 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 18, Λίβας 2, Δεμερτζής, Τζόουνς 3, Ρόμπινσον 2.