Ο Ολυμπιακός στον τελικό του Κυπέλλου με επική νίκη-ανατροπή επί του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ

Με την…όρεξη άφησε ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Όπως συνέβη και στον τελικό του Λιγκ Καπ, έτσι και στον ημιτελικό του Κυπέλλου το Σάββατο (26/3), οι «ερυθρόλευκοι» αν βρίσκονταν πίσω με 0-2 σετ και έχαναν 24-21 στο τρίτο, κατόρθωσαν να κερδίσουν τον «Δικέφαλο» με 3-2 σετ και προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα και με όπλο του το μπλοκ άνοιξε τη διαφορα με 6-12 και πήρε στη σνέχεια το πρώτο σετ με 25-21. Για τους «ερυθρόλευκους» ο Έγκλεσκανς φαινόταν να μην τραβάει στην επίθεση και έτσι οι Θεσσαλονικείς, συνεχίζοντας με την ίδια τακτική, πήραν και το επόμενο σετ. Καθοριστικό ρόλο, έπαιξε το μπλοκ του Τακουρίδη στον Σακόγλου, που βοήθησε τον ΠΑΟΚ με ξεφύγει με 23-21.

Στο τρίτο σετ, με το σκορ στο 24-21, όλα φαίνονταν πως είχαν τελειώσει και πως ο ΠΑΟΚ θα ήταν έταιρος φιναλίστ της διοργάνωσης. Ο «Δικέφαλος», όμως, λογάριαζε χωρίς τον Σουλτανόπουλο. Ο κεντρικός των Πειραιωτών οδήγησε την ομάδα του σε ένα επί μέρους 5-0 και το σετ πήγε στον Ολυμπιακό για το 1-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Ολυμπιακός πήρε «περίπατο» το τέταρτο σετ με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2. Με τον Ένγκελσκανς να «ξυπνάει» και να μπαίνει και αυτός στο ματς, ο Ολυμπιακός κέρδισε και στο τάι-μπρέικ με (15-8) και πήγε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά (27/3, 18:00).

Τα σετ: 21-25, 23-25, 26-24, 25-18, 15-8

Ολυμπιακός (Πιάτσα) Σουλτανόπουλος 5 (2/6 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ – 29% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσο, 3 μπλοκ, 29% υπ – 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (61% υπ – 46% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου 3 (2/4 επ., 1 άσο), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 15 (11/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ – 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Γκαράς -λ (56% υπ – 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 1 (1/4 επ.), Καρασαββίδης.

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÏÊ   (ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ - ÊÕÐÅËËÏ 2015-2016)