Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Σπανούλη επικράτησε της Λαμποράλ (82-68)

Στο πρώτο από τα έξι εναπομείναντα παιχνίδια «τελικούς» στάθηκε όρθιος και ζωντανός ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Λαμποράλ με 82-68 στο ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική του Top – 16 της Εuroleague. Με αυτή τη νίκη, απέναντι στη δεύτερη του ομίλου, οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 4-5, «έπιασαν» στην πέμπτη θέση τη Μπαρτσελόνα και πλέον θέλουν πάση θυσία τη νίκη απέναντι στην Μπάμπεργκ στην επόμενη αγωνιστική, για να φτάσουν στην τετράδα.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ξανά ο Γιώργος Πρίντεζης που ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών (17 πόντους) ενώ μεστό παιχνίδι έκανε και ο Βασίλης Σπανούλης που δεν πήρε τραβηγμένες προσπάθειες και μοίρασε περισσότερο τη μπάλα.

Την αστοχία των Πειραιωτών στις πρώτες τους επιθετικές προσπάθειες, εκμεταλλεύτηκαν οι Βάσκοι που μπήκαν μπροστά με 2-7 χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Χάγκα. Δεν μπόρεσαν να κρατήσουν όμως για πολύ το προβάδισμα, αφού ο «καυτός» Πρίντεζης άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες, σκοράροντας κατά ριπάς, έφθειρε με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς και σημειώνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο ματς. Ο Γιάννης Μπουρούσης που βρέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα, κρατούσε την Κούτσα κοντά στο σκορ (17-14), με το 19-16 της πρώτης περιόδου να έρχεται από τους Μιλουτίνοφ και Μπλάζιτς.

Νωρίς στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, Μπουρούσης και Μπλάζιτς έφεραν το σκορ στα ίσα (25-25) αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι τέσσερις γρήγοροι πόντοι του Σπανούλη και τα καλάθια των Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ έδωσαν αέρα 8 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (33-25), που λίγο αργότερα έγινε +10 (35-25) από μαγική πάσα του Σπανούλη και καλάθι του Στρόμπερι.

Παράλληλα, στην άλλη πλευρά του παρκέ οι Πρωταθλητές Ελλάδας έσφιξαν την άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους τόσο προς τη ρακέτα όσο και στην περιφέρεια, κάτι που τους έφερε να προηγούνται με 41-25 στα 2′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Όντομ έφερε τη διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο μέχρι εκείνη τη στιγμή (44-27) με τους Βάσκους να μειώνουν με τρίποντο για το 44-30 του ημιχρόνου.

Ο Στρόμπερι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με καλάθι και φάουλ έκανε το 47-32, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έγραψε συνεχόμενα άστοχα σουτ και η Κούτσα ροκάνισε τη διαφορά στο σκορ στους 12 (50-38). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν παραπάνω, αφού ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από τα 6.75 μετρώντας ως το 25′ 4/18 τρίποντα.

Ο Σπανούλης με προσωπικό σερί 4-0 «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες και έκανε το 56-38 και λίγο αργότερα ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Παπαπέτρου με σκορ στον αιφνιδιασμό έκαναν το 61-41 ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ. Ο Άνταμς, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 63-47, με το παιχνίδι να φαίνεται πως έχει ουσιαστικά τελειώσει υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο ο Παπέτρου έδωσε ξανά προβάδισμα με +18 στους «ερυθρόλευκους» (68-50) με τον Μπουρούση να μειώνει σε 68-53 με καλάθι και φάουλ, ενώ η υπόλοιπη Κούτσα συνέχιζε να είναι απελπιστικά άστοχη από την περιφέρεια (8/26 τρίποντα).

Ο Μπουρούσης σκόραρε ξανά για το 68-55 αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ και να «γκαζώσει» τους παίκτες του που τους έβλεπε να χαλαρώνουν. Μια χαλάρωση που συνεχίστηκε όμως, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 8 (71-63 και 73-65). Ωστόσο, ο Χάντερ σκοράροντας κρίσιμους πόντους έδωσε «ανάσα» στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +12 (77-65). Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπουρούσης σκόραρε για το 77-67 φτάνοντας τους 2.000 πόντους στη διοργάνωση, με το τελικό 82-68 να έρχεται με κάρφωμα του Παπαπέτρου.

Ολυμπιακός: Όντομ 7 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 14 (1), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 7, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 1, Ουόρικ, Χάκετ 5, Παπανικολάου 5 (1).

Λαμποράλ: Τζέιμς 10 (2), Κοσέρ 2, Πλάνινιτς, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 19, Μπλάζιτς 10 (2), Ντιόπ, Τίγι, Άνταμς 9 (2), Μπερτάνς 11 (3).

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ- ËÁÌÐÏÑÁË ÊÏÕÔÓÁ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)