Ο Μακ πρόσφερε οξυγόνο στον ΠΑΟΚ- Ήττα 2-1 από τη Λοκομοτίβα (video)

Ο Ρόμπερτ Μακ με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με την Λοκομοτίβα, στο Ζάγκρεμπ, μειώνοντας σε 2-1, «γέμισε” με οξυγόνο τις άδειες μπουκάλες του ΠΑΟΚ ενόψει του αγώνα ρεβάνς στη Τούμπα. Ο «Δικέφαλος”, που παραμένει ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του στη σεζόν υπό το βλέμμα του Ιβάν Σαββίδη στις εξέδρες, όπως άσχημο ήταν και το επίσημο ντεμπούτο του Ιγκόρ Τούντορ στον πάγκο, που πικράθηκε από τους συμπατριώτες του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι με τον Μακ στο 6΄, αλλά δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, από σουτ του Κόλαρ (30΄) και κεφαλιά του Αντριάσεβιτς (45΄+1΄) και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Οι παίκτες του «Δικέφαλου” προσπάθησαν να αντιδράσουν στο β΄ ημίχρονο, έχοντας στο πλευρό τους περίπου 250 οπαδούς, και κατάφεραν μετά από πάσα του Μυστακίδη (που πέρασε ως αλλαγή στο ματς) στον Μακ και το πλασέ του τελευταίου να σκοράρουν διατηρώντας αμείωτες τις ελπίδες πρόκρισης.

Ο Τούντορ στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΠΑΟΚ, ξεκίνησε τον αγώνα (σε σχήμα 4-2-3-1) με τον Όλσεν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Σκόνδρα, Κόστα, Βίτορ, Τζαβέλλα, στις θέσεις των κεντρικών μέσων τους Τζιόλης, Κάτσε, μπροστά τους τριάδα τους Κίτσιου, Πέλκα, Μακ και στην κορυφή της επίθεσης τον Σαλπιγγίδη.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ – ΠΑΟΚ 2-1

Σκόρερ: 30΄ Κόλαρ, 45΄+1΄ Αντριάσεβιτς – 91΄ Μακ

Δοκάρι: 6΄ Μακ

Κίτρινες: 17΄ Αντριάσεβιτς, 50΄ Μπαρτόλετς – 82΄ Τζαβέλλας

Διαιτητής: Γιούρι Μοζαρόφσκι (Ουκρανία)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Ζελένικα, Μπαρτόλετς, Μρτσέλα, Πρένγκα, Σόβσιτς (93΄ Τσάπαν), Μπεγκόνια, Μπρούσιτς, Αντριάσεβιτς, Λέκο, Μάριτς (73΄ Μίσιτς), Κόλαρ (65΄ Ντόλεζαρ).

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Σκόνδρας (79΄ Ρατς), Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης (61΄ Μαντούρο), Μακ, Κάτσε, Πέλκας, Σαλπιγγίδης (68΄ Μυστακίδης).