Ο 20χρονος Ευθύμης Κουλούρης έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη

Η έμπνευση του Βλάνταν Ίβιτς να χρησιμοποιήσει στην κορυφή της επίθεσης τους ΠΑΟΚ τον Ευθύμη Κουλουχέρη αντί του Κλάους Αθανασιάδη είχε αποτέλεσμα. Ο 20χρονος σέντερ φορ πέτυχε δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο (22´, 24´) στο πρώτο ημίχρονο και χάρισε τη νίκη στον «Δικέφαλο» με 2-1 εις βάρος του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Ο Αστέρας έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μπέρτου στο 45´ (για χτύπημα στον Κρέσπο), αλλά παρ´ όλα αυτά μείωσε σε 1-2 στο 62´ με το πέναλτι του Ιωαννίδη (ο Βαρέλα ανέτρεψε τον Ιγκλέσιας).

Οι Αρκάδες πίεσαν για την ισοφάριση, έχασαν δύο τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ είχε και οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ροντρίγκες (78´).

Σκόρερ: 62’ (πεν.) Ιωαννίδης – 22’, 24’ Κουλούρης

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κόκκινη: 44’ Μπέρτος

Κίτρινες: 9’Τζαβέλλας, 62’ Βαρέλα, 73’ Ροντρίγκες, 89’ Μυστακίδης

Αστέρας Τρίπολης (Μάκης Χάβος): Κοσίτσκι, Μπέρτος, Σέφι, Κουρμπέλης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (83’ Χαμντανί), Τσουκαλάς, Φαρίνια (72’ Μάσα), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46’ Ίγκορ), Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κρέσπο (46’ λ.τ. Κίτσιου), Κάνιας, Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (87’ Περέιρα), Ροντρίγκες (77’ Μυστακίδης), Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης.