Ο Μπίσεσβαρ έστειλε τον ΠΑΟΚ στον τελικό – Φωνάζει ο Παναθηναϊκός για τον Κύζα

Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έκανε την διαφορά για τον ΠΑΟΚ και ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέτριψε 4-0 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στις 6 Μαϊου (τις προσεχείς ημέρες θα οριστεί η έδρα).

Ο Ολλανδός μπήκε στο γήπεδο στο ξεκίνημα του β´ ημιχρόνου, μοίρασε δύο ασίστ και οι γηπεδούχοι «πέταξαν» για τον τελικό. Από τον Παναθηναϊκό έχουν τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του Γιώργου Κύζα και λίγη ώρα μετά το παιχνίδι κάνοντας λόγο για «διαιτητική σφαγή από τα σκοτεινά χρόνια της ΕΠΟ».

Οι Πράσινοι πήγαν στην Τούμπα με το υπέρ τους 2-0 από τον πρώτο αγώνα, ήταν καλύτεροι στο α´ ημίχρονο, έχασαν σωρεία ευκαιριών κυρίως με τον Κλωναρίδη, αλλά δεν σκόραραν και το πλήρωσαν.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ 1-0 με την εκτέλεση φάουλ του Πέλκα (14´) και στις αρχές του β´ ημιχρόνου πέτυχε το 2-0 με την κεφαλιά του Μάτος. Στο 73´, ο Σάχοφ με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 και ο Πρίγιοβιτς στο 83´ με πλασέ στην κενή εστία διαμόρφωσε το 4-0.

Ο Παναθηναϊκός φωνάζει για τη διαιτησία του Κύζα, υποστηρίζοντας ότι δεν υπήρχε φάουλ του Μολέντο στον Πρίγιοβιτς από το οποίο προήλθε το γκολ του Πέλκα, ούτε δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Χουλτ και ότι έγιναν πέναλτι του Κρέσπο στον Κλωναρίδη και του Βαρέλα στον Μπεργκ.

Σκόρερ: 14′ Πέλκας, 48′ Μάτος, 73′ Σάχοφ, 83′ Πρίγιοβιτς

Διαιτητής: Γιώργος Κύζας (Δράμας)

Κόκκινη: 72´ Χούλτ

Κίτρινες: 37′ Μάτος, 51′ Μπίσεσβαρ, 82′ Κάνιας – 39′ Χουλτ, 88′ Βιγιαφάνιες

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοβ (79′ Κάνιας), Ουάρντα (46′ Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Κάμπος (59′ Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ρέις, Βιγιαφάνιες (88′ Χατζηγιοβάννης), Εμποκού (66′ Μολίνς), Κλωναρίδης (77′ Λουντ), Μπεργκ.