Νίκησε στο ντεμπούτο του Τζόνσον-Όντομ, Ολυμπιακός – Απόλλων Π. 83-62

Σε εύκολη νίκη με 83-62 έφτασε ο Ολυμπιακός επί του Απόλλωνα Πατρών στο ΣΕΦ για την 12η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Oι Πατρινοί, οι οποίοι είδαν τον Γουντς να αποχωρεί ταυματίας στα τέλη της πρώτης περιόδου, δυσκόλεψαν τους Πρωταθλητές για ένα ημίχρονο, όμως δεν άντεξαν καθώς στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι για την εύκολη επικράτηση.

Ντεμπούτο για τον Ολυμπιακό, έκανε και ο νεοαποκτηθείς Όντομ, ο οποίος είχε θετική παρουσία με 9 πόντους, 2 ριπάουντ και 2 ασίστ, σε κάτι παραπάνω από 16′ που αγωνίστηκε.

Με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει προσπάθειες στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με 9-2 στις αρχές της περιόδου. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Πειραιώτες μέτρησαν 0/7 τρίποντα δίνοντας την ευκαιρία στους Πατρινούς να ισοφαρίσουν σε 9-9. Ο Αγραβάνης ξεκόλλησε τους γηπεδούχους για το 11-9, όμως Παλμπλαντ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 9-12. Ο Όντομ με 2/2 βολές έδωσε +4 στους γηπεδούχους (17-13) που έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-15.

Ο Σφαιρόπουλος στο δεύτερο δεκάλεπτο κατέβασε την πεντάδα με τρία γκαρντ (Αθηναίου, Όντομ, Χάκετ), όμως η αστοχεία πίσω από τη γραμμή των 6.75 συνεχίστηκε και έτσι ο Βεργίνης μείωσε σε 23-20 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα ισχνό προβάδισμα με 27-22, αλλά με τη χασούρα στο τρίποντο να φτάνει το 0/13(!) και τη σπατάλη στις βολές, είδαν τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει σε 28-28 με 2′ να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου.

Στον χρόνο που απέμενε, ο Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή να σφίξουν οι άμυνες και σε συνδυασμό με το τρίπντο του Αγραβάνη (1/14) οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-31.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (43-31), για να ακολουθήσει ακόμα ένα από τον Στρόμπερι και το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ για το 48-35. Με το δίδυμο Μιλουτίνοφ – Σπανούλη να οδηγεί την επίθεση και την άμυνα να πνίγει τον αντίπαλο, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 15 πόντων (52-37) και έκλεισε την τρίτη περίοδο, προηγούμενος 59-42.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες με τα καλάθια των Όντομ και Μάντζαρη πήγαν το σκορ στο 63-44 και 66-46, ενώ ο Αθηναίου με γκολ – φάουλ στο 38′ έκανε το 77-55. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε σε 83-62, με τον αγώνα εξελίσσεται σε προθέρμανση για τους ευρθόλευκους εν όψει του αγώνα με τη με τη Λαμποράλ Κούτσα, για τη 2η αγωνιστική του Top-16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ολυμπιακός: Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Π.: Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαγουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέικερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.