Νίκησε και πήγε στο +9 ο Ολυμπιακός, αφού «κόλλησε» ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον Παναιτωλικό στο Καραϊσκάκη, αλλά βρήκε τον τρόπο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Αγρινίου επικρατώντας με 3-1. Μάλιστα, οι Ερυθρόλευκοι αύξησαν την διαφορά τους στο +9 στην βαθμολογία από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με την Λάρισα στη Θεσσαλία. Η 15η αγωνιστική της Super League ολοκληρώνεται την Δευτέρα (19/12) με την αναμέτρηση ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ολυμπιακός «ξεκλείωσε» την άμυνα του Παναιτωλικού μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ντομίνγκες στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 52´ με τον Κούσα (0-1), αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 61´ με τον Σεμπά (1-1) και πήραν την νίκη με τα γκολ του Καρντόσο (2-1) στο 83´ και του Φιγκέιρας (3-1) στο 85´.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ στη Λάρισα και μοιραία έχασε και άλλο έδαφος, ενώ απέκτησε και συγκάτοικο στην βαθμολογία, αφού έχει 22 βαθμούς όσους και η Ξάνθη.

Την νίκη της ημέρας, όσον αφορά στην έκταση του σκορ πέτυχε ο Πανιώνιος, που συνέτριψε 4-1 τον Λεβαδεικό στην Βοιωτία. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μετά από αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην τέταρτη θέση στην Super League με 21 πόντους, αλλά με ένα αγώνα περισσότερο από την ΑΕΚ που έχει 19 βαθμούς.

Στην Θεσσαλονίκη, ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 76´ με τον Κυριακίδη (1-0) και φάνηκε να κρατάει τη νίκη στα χέρια του, αλλά του γλίστρησε στο 89´, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε στην ισοφάριση (1-1) με τον Μπέρτο.