Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ, 3-2 σετ τον Ολυμπιακό – Ένταση στο τέλος του αγώνα

Μέχρι πριν από λίγες ημέρες ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε τις ανατροπές φτάνοντας στις κατακτήσεις του Κυπέλλου και του Λιγκ Καπ. Τώρα, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πετύχει νίκη με ανατροπή, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στου Ρέντη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεπέδα το «γύρισε» και επιβλήθηκε με 3-2 σετ! Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται πια μία νίκη μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έκαναν ελάχιστα λάθη στα πρώτα δύο σετ και προηγήθηκαν με 2-0. Μέχρι εκείνη την ώρα πάλευε σχεδόν μόνος του ο Σεπέδα από τον ΠΑΟΚ με το μπλοκ του Ολυμπιακού να έχει εύκολο έργο.

Τελικά η λύση (και η υποστήριξη στον Σεπέδα) που έψαχνε ο Καλμαζίδης ήρθε με την είσοδο στο ματς του Σμαραγδή αντί του Τακουρίδη. Ο έμπειρος κεντρικός άνοιξε το μπλοκ του Ολυμπιακού και ο ΠΑΟΚ σιγά σιγά ανέβασε την απόδοσή του.

Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-8, αλλά τελικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Δευτέρα στο PAOK Sports Arena με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ζητούν μία μόλις νίκη για να περάσουν στον τελικό.

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ με αρκετά αντικείμενα να πέφτουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Σύμφωνα με όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα: «Μετά το τέλος του αγώνα και μετά το χαιρετισμό των ομάδων η ομάδα του ΠΑΟΚ πήγε στον πάγκο της (από την πλευρά των οπαδών του ΟΣΦΠ) και τότε έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο και με κατεύθυνση τους παίκτες του ΠΑΟΚ: 2 αναπτήρες, 2 ποτήρια καφέ και 1 μπουκάλι νερό.

Κατόπιν ο παίκτης του ΠΑΟΚ, Τακουρίδης, συνοδευόμενος από παράγοντα του ΟΣΦΠ κινήθηκε προς την έξοδο, με σκοπό να δώσει δείγμα για αντιντόπινγκ κοντρόλ. Εκεί ήταν οπαδοί του ΟΣΦΠ, που τον εμπόδισαν και αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω. Στη συνέχεια μια διμοιρία ΜΑΤ που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο συνόδεψε την ομάδα του ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα».

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3

Τα σετ: 27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 27 (25/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 13 (13/28 επ, 55% υπ -50% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (9/24 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ – 47% άριστες), Σπίνου 9 (3/12 επ, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 62% υπ – 40% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/30 επ, 4 άσσοι, 63% υπ -60% άριστες), Κουρνέτας 2 (2/2 επ), Σεπέδα 33 (29/59επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Λι 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλονσκι 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ -45% άριστες) / Γκαράς (λ, 60%υπ – 44% άριστες), Ντίνας 2 (μπλοκ), Τερζής, Σμαραγδής 9 (9/13 επ).