Νέος και πιο δυνατός ο Παναθηναϊκός, έσπασε το αήττητο της Φενέρμπαχτσε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοφερμένο Έλιοτ Ουίλιαμς που σημείωσε 14 πόντους, εκ των οποίων οι 4 στα τελευταία 30» δευτερόλεπτα και σφράγισε τη νίκη, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ με 76-71 για την 8η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του εξάστερου και η πρώτη για τη πρωτοπόρο του ομίλου Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος για ακόμη μια φορά που βρέθηκε αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ γνώρισε την αποθέωση.

Με τους Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον να σκοράρουν οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 2-5 και 2-8, ενώ ο Νταντόμε κάνοντας ένα προσωπικό σερί 0-4 έβαλε μπροστά τη Φενέρ με νταμπλ-σκορ, 6-12. Ο Καλάθης είχε αναλάβει να δώσει πόντους και λίγο μετά, πέρασε στο παρκέ ο Κούζμιτς ο οποίος έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (12-14) με 2/2 βολές. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-18 μετά από ωραία κίνηση και τζαμπ-σουτ του Ντίξον απέναντι στον Χέινς. Ο Ραντούλιτσα μείωσε στους τρεις με 1/2 βολές (15-28), με τον Ούντο από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» με δικές του βολές να κάνει 15-20 της πρώτης περιόδου.

Ο Κάλινιτς και ο Ούντο κρατούσαν τη διαφορά στους 7 πόντους υπέρ της Φενέρ (15-22 και 17-24). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς υπέπεσαν σε σειρά λαθών και ο Βέσελι μαζεύοντας δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ έδωσε στον Ντίξον που έδωσε αέρα 8 πόντων στους Τούρκους (20-28). Οι πράσινοι αντεπιτέθηκαν και με μπροστάρη τον Γουίλιαμς έκαναν σερί 6-0 μειώνοντας σε 26-28.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στο τριφύλλι το προβάδισμα (29-28). Ενώ, στην αμέσως επόμενη φάση ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, έκανε το κλέψιμο και εν συνεχεία σέρβιρε στον Καλάθη για το 31-28. Ο Ούντο έβαλε φρένο στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού σημειώνονατς 5 πόντους για το +2 (31-33), αλλά ο Χέινς με τρεις βολές έδωσε πάλι ισχνό προβάδισμα στους γηπεδούχους (33-34). Ο Ντατόμε με σουτ από τα 6.75 έδωσε προβάδισμα 33-36 στους Τούρκους, με τον Γκιστ όμως να προλαβαίνει να ισοφαρίσει για το 36-36 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠαναθηναΪκός κράτησε άποντους τους φιλοξενούμενους για περίπου τρία λεπτά πριν ο Ούντο σκοράρει, όμως και οι ίδιοι οι πράσινοι έκαναν πολλές βιαστικές επιλογές στην επίθεση αδυνατώντας να ξεφύγουν στο σκορ (40-36). Η άμυνα έσφιξε και απομόνωσε τον Νίξον, κόβοντας του την επαφή με το καλάθι, όμως ο Ούντο έδινε λύσεις κρατώντας τη Φενέρ κοντά στη διαφορά (54-49). Το +5 μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, αφού στη λήξη της περιόδου η Τούρκοι μείωσαν σε 55-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι διαιτητές από το 34′ και μετά σφύριζαν φάουλ όλες τις επαφές, κάτι που όμως βοήθησε το τριφύλλι, αφού αρχικά ο Χέινς με 3/3 βολές (λόγω φάουλ και τεχνικής ποινής) και εν συνεχεία ο Γκιστ με άλεϊ-ουπ κάρφωμα έκαναν το 66-59 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, φόρτωσαν με φάουλ Καλάθη, Διαμαντίδη και Γκιστ, όμως κάπου εκεί ο Φώτσης με τρίποντο από τα 8(!) μέτρα και ο Ραντούλιτσα με 1/2 βολές έκαναν το 72-64. Ακολούθησε ένα σερί 0-7 από τους πάικτες του Ομπράντοβιτς που μείωσαν στον πόντο (72-71). Ο Ουίλιαμς όμως με δίποντο και 2/2 βολές στα 31» και 8.9» αντίστοιχα σφράγισε τη νίκη των πρασίνων.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-36, 55-53, 76-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα 13, Φελντέιν 8, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 8, Καλάθης 9, Κούζμιτς 6, Ουίλιαμς 14.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν, Ερσέκ, Ούντο 19, Μαχμούτογλου 6, Μπογκντάνοβιτς 9, Βέσελι 12, Κάλινις 2, Ντίξον 16, Ντατόμε 7.