Μετά από δύο παρατάσεις(!) ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ με 100-93 στο ΟΑΚΑ

Mεγάλη αλλά δύσκολη νίκη, αφού χρειάστηκαν δύο παρατάσεις, πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της ΑΕΚ με 100-93 στο ΟΑΚΑ για την Basket League Σκρατς. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ, τόσο να ρεφάρουν την ήττα από τη Μπάμπεργκ όσο και να καπαρώσουν μια και καλή τη πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα play-off. Από την άλλη η ΑΕΚ ήθελε να κάνει την έκπληξη και να φτάσει πιο κοντά στην τρίτη θέση.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης (26π) έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Χάντερ (15π), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (22π) και Μπράουν (24π).

Με τρίποντο του Χέρστον η ΑΕΚ προηγήθηκε με 7-2, ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο γκαρντ της Ένωσης έβαλε και δεύτερο σερί για να ποηγηθεί με ένα μικρό νταμπλ σκορ (10-5). Ο Πρίντεζης βρήκε επίσης στόχο από τα 6.75 και με μια ωραία ασίστ του Σπανούλη στον Γουόρικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10.

Μέχρι και το 8′, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, όταν ο Σπανούλης με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά με 16-21 τους φιλοξενούμενους. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν και με ένα επιμέρους 6-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-21.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, κανείς από τους δύο μονομάχους δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά, μέχρι που ο Κατσίβελης στο 14′ από την περιφέρεια έδωσε μια ανάσα στην ΑΕΚ (33-29). Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό εμποδίζοντας την ΑΕΚ να ξεμακρύνει (35-34), με τον Μπράουν με 2/2 βολές να δίνει κάνει το 37-34. Ο Παπανικολάου ισοφάρισε σε 37-37 και ο Μπράουν με προσωπικό σερί 5-0 έβαλε την Ένωση μπροστά με 42-37. Ο Μάντζαρης με βολές διαμόρφωσε το 42-39 του ημιχρόνου.
Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έδωσε +6 στους γηπεδούχους (45-39), που απαντούσαν με πόντους από τον Χάντερ στη ρακέτα (47-43). Οι Πειραιώτες πάλευαν με νύχια και με δόντια να αντέξουν την πίεση και την πολυφωνία των «κιτρινόμαυρων» στην επίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με τος Χάντερ και Πρίντεζη. Σπανούλης και Γουόρικ έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό σέντερ μάλιστα να δίνει και το προβάδισμα με 60-62, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 62-62 με τις βολές του ΜΙλόσεβιτς.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Παπαπέτρου με ωραίο κάρφωμα έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 63-66. Ακολούθησε η ισοφάρισε της ΑΕΚ σε 68-68 με τον Παπανικολάου από την περιφέρεια να βάζει ξανά μπροστά τους «ερυθρόλευκους» (68-71). Οι Πρωταθλητές βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Χάκετ έκανε το 68-75 ανοίγοντας κι’άλλο την ψαλίδα. Ένα λάθος από τον Σπανούλη, οι χαμένες βολές του Χάκετ και τα κρίσιμα σουτ των Χέρστον και Μπράουν έβαλαν φωτιά στο ματς με τους κιτρινόμαυρους να ισοφαρίζουν σε 77-77. Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία κατοχή, όμως οι Σπανούλης και Τζόνσον αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.
Εκεί, ο Μπράουν σκοράροντας πέντε γρήγορους πόντους έκανε το 84-80, με τον Μαυροκεφαλίδη λίγο μετά και με λιγότερο από ενάμιση λεπτό να απομένει, σκόραρε για τρεις για το 87-83.  Η ισοφάριση (87-87) ήρθε με 2/2 βολές του Σπανούλη που έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση, ενώ ο Χέρστον αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο που επιχείρησε. Εκεί, ο Μάντζαρης βάζοντας μεγάλα σουτ από τα 6.75 έδινε πνοή στους Πειραιώτες που εκμεταλλεύτηκαν άψογα λάθος της Ένωσης, με τον Χάντερ να καρφώνει για το 91-96 στα 57» πριν το τέλος. O Παπανικολάου με 3/4 βολές και ο Σπανούλης με 1/2 έγραψαν το τελικό 93-100.
ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Χέρστον 16(2τρ, 7ρ), Μαυροκεφαλίδης 22(4/14δ, 2/7τρ, 16ρ, 6ασ), Μπράουν 24(4/8τρ, 10/12β), Μαυροειδής 10(8ρ), Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3(1), Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9(3/4τρ), Καλαμπόκης.
Ολυμπιακός: Σπανούλης 26(2/6τρ, 12/17β 9ασ, 4λ), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7(1/5δ, 1τρ), Μάντζαρης 8(2/6τρ), Παπανικολάου 14(1), Όντομ 7(1), Χάντερ 15(7ρ), Παπαπέτρου 7(1), Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Γουόρικ 9(6ρ), Χάκετ 5.