Μελισσανίδης: «Η ΑΕΚ χωρίς γήπεδο δεν έχει μέλλον”, ΑΕΚ-Παναιτωλικός 2-0

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Super League. Πλέον η «Ένωση” έχει μπει γερά στο παιχνίδι για την δεύτερη θέση και πιθανόν από θέση ισχύος. Το θέαμα δεν ήταν καλό, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται καλύτεροι με την επιστροφή του Τζεμπούρ. Απογοήτευση ο Παναιτωλικός, που τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Πάουλο (87´), δεν απείλησε στιγμή την ΑΕΚ, για την οποία σκόραραν οι Γιόχανσον (44´) και Πλατέλλας (74´).

Το παρών στο ΟΑΚΑ έδωσε και ο ισχυρός άνδρας της «Ένωσης”, Δημήτρης Μελισσανίδης, ο οποίος εμφανίστηκε αισιόδοξος για την κατασκευή του γηπέδου λέγοντας πως θα ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια.

«Ευχαριστηθήκαμε ποδόσφαιρο. Πιστεύω ότι η ομάδα θα ανεβάσει κι άλλο την απόδοσή της. Ο χρόνος θα δείξει. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, αλλά έχουμε καιρό ακόμα. Το σημαντικό είναι ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Σχετικά με το θέμα του γηπέδου, εκεί έχουμε ρίξει όλο το βάρος. Θέλω να πιστεύω ότι κι εκεί είμαστε σε καλό δρόμο. Έχουμε κάποιες αντιδράσεις από τον δήμο. Πιστεύω όμως ότι με καλή θέληση θα το ξεπεράσουμε κι αυτό γιατί έχω πει επανειλημμένως ότι η ΑΕΚ χωρίς γήπεδο δεν έχει μέλλον. Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι δε ζητάμε τίποτα άλλο από το να κάνει αυτή η ομάδα το γήπεδό της στον χώρο που ιστορικά της ανήκει”.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την «Ένωση”, ήρθε στο 11′ με τον Γιόχανσον να πιάνει σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Μπαρμπόσα, αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σουηδός βρήκε τον Αραβίδη ωραία μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού, όμως ο φορ της ΑΕΚ δεν τελείωσε καλά τη φάση, ενώ στο 19′ ο Ντιντάκ επιχείρησε διαγώνιο σουτ που πέρασε άουτ, εισπράττοντας παράλληλα τα παράπονα του Αραβίδη ο οποίος ήταν αμαρκάριστος. Μοναδική φάση έως τη λήξη, ήταν αυτή του γκολ στο 44′ όταν ο Γιόχανσον, μετά από κόρνερ του Μάνταλου, έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο, η ομάδα του Πογιέτ έκανε απλά συντήρηση, παίζοντας με σβηστές μηχανές ως το 75′, όταν ο Τζεμπούρ με ωραία ατομική ενέργεια βγήκε από τα αριστερά και έκανε συρτή μπαλιά στην περιοχή, με τον Πλατέλλα να κάνει με προβολή το 2-0. Λίγο αργότερα ο Κυριακίδης είπε «όχι” σε τετ α τετ στον Μάνταλο ύστερα από ασίστ – τακουνάκι του Τζιμπούρ, ενώ στο 89′ απέκρουσε κεφαλιά του Τζεμπούρ από φάουλ του Μάνταλου. Στις καθυστερήσεις ο Αλγερινός κέρδισε πέναλτι, από την ανατροπή του Μάκου, το οποίο εκτέλεσε ο Μάνταλος με τον Κυριακίδη όμως να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και την εικόνα της ΑΕΚ, ενώ αναφέρθηκε και στο ενδεχόμενο ενίσχυση στις μεταγραφές του Ιανουαρίου.

«Έπρεπε να έχουμε υπομονή στο ματς. Σε αυτά τα ματς πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και να σκοράρεις γρήγορα. Νομίζω ότι αν είχαμε σκοράρει πιο νωρίς, θα είχαμε μεγαλύτερο σκορ. Χωρίς αμφιβολία, αξίζαμε να κερδίσουμε και στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε. Ήθελα να δω την συγκέντρωση μας, είναι ένα από τα στοιχεία που ζητάω. Για να το καταφέρεις αυτό, δεν πρέπει να αφήσεις τον αντίπαλο να κάνει ευκαιρίες. Ίσως αυτό που χρειαζόμαστε είναι το τελείωμα με τέτοιους αντιπάλους για να σκοράρουμε στην πρώτη ευκαιρία.

Για την Τετάρτη 4-5 παίκτες πρέπει να παίξουν. Για τον Ιανουάριο (σ.σ. τις μεταγραφές) πρέπει να περιμένουμε. Ο Τζεμπούρ πιστεύω πως δεν είναι ακόμα έτοιμος για 90 λεπτά παιχνιδιού. Ο Μπακάκης έρχεται από μεγάλο τραυματισμό. Είναι σε καλή κατάσταση και του λέω να αρπάξει την ευκαιρία όταν του δοθεί”.

Την πεποίθηση του ότι υπήρξε διαιτητική εύνοια για την ΑΕΚ εξέφρασε μετά το παιχνίδι ο Γιάννης Ματζουράκης. «Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με καλές ευκαιρίες, αλλά εμείς πήραμε τους ρόλους μετά και η ΑΕΚ δυσκολευόταν να δημιουργήσει. Στο 44’ το γκολ μας στοίχισε από ένα λάθος του διαιτητή με φάουλ. Οι παίκτες αδράνησαν. Δεν είναι κακός διαιτητής, αλλά είχε άσχημη μέρα. Έχει σημαντικά λάθη. Η αριθμητική υπέροχή της ΑΕΚ υπήρχε από το πρώτο λεπτό. Οι επιλογές μας δεν ήταν τόσο καλές, καθυστερούσαμε. Μας χάλασε το πρόγραμμα αυτό το γκολ» είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Παναιτωλικού.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο (85’ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης (68’ Τζεμπούρ), Μπουονανότε (60’ Πλατέλλας).

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μύγας (80’ Ζαρκάδας), Κούσας, Μάκος, Μάρτιν, Παπάζογλου, Πάουλο (58’ Ρουσκουγιέδα), Ουάρντα (67’ Κουτρομάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ, Μαρκόβσκι.