Μεγάλη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού(1-3), μέσα στο Βελιγράδι επί της Παρτίζαν-Μπέν και Χάσι οι πρωταγωνιστές

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI

O πρώην άσος του Πανιωνιίου Μοχάμεντ Μπεν που ξεκίνησε αντί του Εμενίκε στην επίθεση και ο προπονητής Μπέσνικ Χάσι που έδειξε γνωρίζει πολύ καλά να διαχειρίζεται το υλικό της ομάδας ανάλογα με τις καταστάσεις, ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού, στη νίκη του με 3-1 επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι με την οποία ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο κιόλας ματς την πρόκρισή του στα play off του Champions League.

Ο Μπεν πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των «ερυθρόλευκων» στο 6΄ και στο 56΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Εμενίκε, που πήρε την θέση του Μπεν, «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης

Η απουσία του Κώστα Φορτούνη που αποκλείστηκε λόγω στομαχικών διαταραχών,  δεν επηρέασε τον Ολυμπιακό, καθώς ο Μάρκο Μάριν που τον αντικατέστησε έκανε εξαιρετικό ματς.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ήταν τυχερός καθώς ο Μπεν μετά από έξυπνη μπαλιά του Μάριν, άνοιξε το σκόρ με πλασέ στη κίνηση. Οι γηπεδούχοι απάντησαν όμως γρήγορα καθώς στο 10′  έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ταουάμπα να σκοράρει μετά την προβολή.

Ο Ολυμπιακός, που μέχρι το 20ό λεπτό είχε τον έλεγχο του ματς, άρχισε να κάνει πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, και η Παρτίζαν τον πίεσε χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο με τον Ολυμπιακό να παίρνει ξανά το προβάδισμα. «Δράστης» και πάλι ο Μπεν με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή στο 56΄. Η ελληνική ομάδα άντεξε την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια και στις καθυστερήσεις σε μία ξαφνική αντεπίθεση πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Εμενίκε, που είχε πάρει νωρίτερα την θέση του Μπεν.