Με τον Μάρκο Σίλβα στον πάγκο είναι αλλιώς, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0 (photos)

Πριν ακόμη συμπληρωθεί το ένα τέταρτο του πρωταθλήματος επιβεβαιώθηκε και στην πράξη αυτό που ήταν εμφανές στα χαρτιά μετά την ολοκλήρωση της θερινής μεταγραφικής περιόδου. Ό,τι ο Ολυμπιακός ήταν και παραμένει το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν με 4-0 την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 2-0 επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα πριν από λίγες ημέρες, έστειλαν σαφές μήνυμα στους αντιπάλους τους.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει με το απόλυτο («7 στα 7») στο πρωτάθλημα, αποσπάστηκε ήδη 8 βαθμούς από την ΑΕΚ, 6 από τον Παναθηναϊκό (με ένα παιχνίδι περισσότερο) και οι ποδοσφαιριστές του πηγαίνουν πλέον με άλλο αέρα στην Κροατία για το κρίσιμο παιχνίδι με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε τον Ντομίνγκες αντί του Φορτούνη στην ενδεκάδα, θέλοντας να δώσει ανάσες στον δεύτερο ενόψει του ματς με τη Ντιναμό και δικαιώθηκε. Από τα πόδια του Αργεντινού ξεκίνησε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, με την εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά του Μποτία (28´, 1-0), ενώ ο Τσόρι είχε και κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαρόχα.

Ο Ιντέγε με εξαιρετικό ελιγμό (στέλνοντας από την άλλη πλευρά τον Τζανετόπουλο) με δεξί σουτ πέτυχε το 2-0 στο 70´ και εν συνεχεία ανάλαβε δράση ο Φορτούνης. Ο Έλληνας διεθνής μέσος πέρασε στον αγώνα στο 76´, δύο λεπτά αργότερα (78´) με δεξί πλασέ έκανε το 3-0 και στις καθυστερήσεις του αγώνα (93´) με εκτέλεση πέναλτι (σε μαρκάρισμα του Γκάλο στον Ερνάνι) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ο Τραϊανός Δέλλας άφησε τον Μπουονανότε στον πάγκο, τον Βάργκας εκτός αποστολής, αλλά εκείνοι που εμπιστεύτηκε δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου υπήρξε ένταση μεταξύ του Ντουρμάζ και του Πλατέλλα στη φυσούνα που οδηγεί στα αποδυτήρια, αλλά πολύ γρήγορα δόθηκε τέλος με την παρέμβαση συμπαικτών τους.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, φίλαθλος του Ολυμπιακού έπεσε από το “πέταλο” των οργανωμένων οπαδών των ερυθρόλευκων, του παρασχέθηκαν άμεσα οι πρώτες βοήθειες από τον γιατρό της πειραϊκής ομάδας, Χρήστο Θέο και στη συνέχεια μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο.

Κίτρινες: Σιόβας, Μποτία, Μαζουακού, Σαλίνο – Αραβίδης, Κορδέρο

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά (79´ Ερνάνι), Ντουρμάζ (64´ Πάρντο), Ντομίνγκες (76´ Φορτούνης), Ιντέγε.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (63´ Μπουονανότε), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (75´ Κρισάντους), Μάνταλος (82´ Κορδέρο), Αραβίδης.