Με σούπερ Μπεργκ και Μολέντο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Ηρακλή (4-0)

Ο Μολέντο είχε να σκοράρει σχεδόν 2,5 χρόνια (για την ακρίβεια 28 μήνες), αλλά το έκανε εις διπλούν εναντίον του Ηρακλή, μιμούμενος… τον Μπεργκ που έπραξε το ίδιο, και έτσι ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 4-0 τον «γηραιό». Έξι μέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν άνετα στη νίκη. Ο Λέτο αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο, ενώ επέστρεψε ο Μπουμάλ μετά από ενάμιση μήνα, παίζοντας ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Η διαφορά του Παναθηναϊκού από τον Ηρακλή αποτυπώθηκε και στους αριθμούς. Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το ματς με 17 τελικές προσπάθειες (14 εντός εστίας), ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν μόλις 4 (εντός εστίας). Αυτή ήταν η τρίτη φορά που το «τριφύλλι» σκοράρει τέσσερα γκολ φέτος στη Λεωφόρο, καθώς το είχε κάνει, τόσο απέναντι στην Καλλονή όσο και τον Παναιτωλικό.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ κακός στη Λεωφόρο, κάτι που δεν περίμενε ο Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος έχει προβληματισμένος από το γήπεδο. Ο «γηραιός» dεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει φάσεις, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ενώ θα μπορούσε να δεχθεί κι άλλα τέρματα.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Εβαντζελίστα ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τσιλιανίδη και ο Γιάχος υπέδειξε πέναλτι. Ο Μπεργκ που ανέλαβε την εκτέλεσή του νικήθηκε αρχικά από τον Χουάντερσον, όμως ο Σουηδός πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στο 27′ έπειτα από σέντρα του Εβαντζελίστα από τα δεξιά, ο Μολέντο που είχε προωθηθεί, εκμεταλλευόμενος και το λάθος του γκολκίπερ του Ηρακλή, με κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Στο 68´, ο Βιγιαφάνιες πάσαρε στον Μπεργκ και εκείνος πλάσαρε τον Καρασαλίδη για το 3-0 και στο 72´, ο Μολέντο με νέα κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να κάνει χατ τρικ (83´), όταν σε προβολή από κοντά, ο Μπουκουβάλας και έδιωξε την μπάλα πριν καταλήξει εκ νέου στα δίχτυα του Ηρακλή.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Λέτο, Μπεργκ (74′ Μαμούτε), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (81′ Μπουμάλ), Νάνο, Μέστο, Μολέντο, Εβανζελίστα (65′ Αμπέντ).

Ηρακλής: Χουάντερσον,Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (81′ Ζαμπάζης), Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης (46′ Μπουλούτ), Ιντζόγλου (71′ Στάμου), Κυριακίδης, Μοντέιρο, Ζιάμπαρης, Βέλλιος, Λεοζίνιο.