Με πρωταγωνιστή τον Στρόμπερι ο Ολυμπιακός νίκησε 73-53 τον Κολοσσό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με +20 πόντους διαφορά του Κολοσσού στη Ρόδο (53-73), έχοντας ως MVP τον Ντι Τζέι Στρόμπερι, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, όντας παράλληλα ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Οι Πειραιώτες τα βρήκαν σκούρα για να ένα ημίχρονο απέναντι στους Ροδίτες, όμως εν τέλει φόρτσαραν και καθάρισαν το παιχνίδι, περνώντας «αέρας» από το Βενετόκλειο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ με 5-11 στα μισά της πρώτης περιόδου, με ηγέτη στην επίθεση τον Παπαπέτρου, όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και με τον Ντέιβις, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14, με τον Ολυμπιακό χάρη σε μία βολή να προηγείται με 14-15 στο τέλος της περιόδου.

Ο Μακ Γκι κράτησε τον Κολοσσό για τα καλά μέσα στο ματς, απίρνοντας επιθέσεις πάνω του και σκοράροντας από το λόου ποστ για το 21-21. Ο Μάντζαρης, με σουτ πίσω από τα 6.75 έδωσε αέρα πέντε πόντων στους ερυθρόλευκους, κάνοντας το 22-27, αλλά οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και ο Μανωλόπουλος με τρίποντο στο τέλος της περιόδου, έγραψε το 30-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το που ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, οι Πρωταθλητές έδειξαν εμφανή διάθεση να καθαρίσουν το ματς μια και καλή και εφάρμοσαν τη γνωστή αφυκτική τους άμυνα, κρατώντας τους αντιπάλους τους στους 3 πόντους ενεργητικό για επτά λεπτά!

Κάπου εκεί, Σπανούλης και Μιλουτίνοφ μοιράστηκαν τις επιθέσεις, ανοίγοντας τη διαφορά αρχικά στο +11 (33-44) και στη συνέχεια στο +15 (36-51) με τον Χάκετ, πριν το 42-55 της περιόδου.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα χάρη στον Ντι Τζέι Στρόμπερι. Ο Αμερικανός, έτρεχε σε όλο το γήπεδο πάσαρε, σκόραρε, έπαιζε άμυνα και ανέβασε τη διαφορά στο +17 (52-69) 2′ πριν τη λήξη του ματς και το τελικό 53-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός: Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπίλις 4, Ντέιβις 8 (2), Γεωργαλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοβ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2).