Με κορυφαίο τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός «άλωσε» τη Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός, αποφασιστικός, δείχνοντας χαρακτήρα τις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια με 95-90 στα πλαίσια της Euroleague. Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό και θεαματικό και κρίθηκε στο τέλος, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σε πολύ καλή βραδιά τον Βασίλη Σπανούλη που πέτυχε 15 πόντους και είχε και 15 ασίστ.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ στις ασίστ στην διοργάνωση! Πολύ καλή απόδοση από τον πρωταθλητή Ελλάδας είχαν επίσης ο Μάντζαρης (17 πόντους), ο Παπανικολάου (15) και ο Γκριν (13), ενώ ο Μπιρτς είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ βοηθώντας πολύ αμυντικά.

Από την Μπασκόνια καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σενγκέλια με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Λάρκιν με 14 πόντους και 11 ασίστ.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +8 (80-88) στο 35´, ενώ τρία λεπτά αργότερα (στο 38′) οι Βάσκοι μείωσαν σε 87-90. Όμως, ο Γκριν ευστόχησε σε τρίποντο, παίρνοντας και το φάουλ, βάζοντας και την βολή, πηγαίνοντας το σκορ στο 87-94 και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο και λύγισαν την Μπασκόνια με τα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Συνολικά ο Ολυμπιακός  είχε 15/28 τρίποντα στο ματς!

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 72-70, 90-95

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λάρκιν 14 (2 τρίπ., 11 ασ.), Ακονιόν 5 (1), Βόιτμαν 7 (1), Χάνγκα 15 (3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 5 (1), Μπλάζιτς 9 (1), Ντιόπ, Τιγί 6, Σενγκέλια 20 (3), Λουτζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (2 τρίπ., 15 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 15 (2), Μάντζαρης 17 (5), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (2).

ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2016-2017)