Με ηγέτη τον Μπουρούση η Λαμποράλ Κούτσα κέρδισε τον κακό Παναθηναϊκό

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος το πρώτο του παιχνίδι απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα στη Βασκωνία γνώρισε την ήττα 84-68. Οι «πράσινοι» ήταν κατώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ακολουθώντας συνεχώς τον ρυθμό των παικτών του Περάσοβιτς. Ο μόνος διασωθής ήταν ο Ραντούλιτσα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ χαρακτηριστικό της κακής εμφάνισης του «τριφυλλιού» ήταν τα 3/19 τρίποντα και τα 9 λάθη.

Για τους γηπεδούχους όμως που έκαναν το 12/13 στην έδρα τους, μόνο αναίμακτα δεν ήρθε η νίκη, αφού αποχώρησε τραυματίας ο Άνταμ Χάνγκα, κάτι που ενδέχεται να κοστίσει στους Βάσκους, που ήδη δεν υπολογίζουν στους Φαμπιάν Κοζέρ και Τόρνικε Σενγκέλια.

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το ότι η Λαμποράλ πάντα ξεκινά με undersized κοντούς στον αγώνα, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έριξε από την αρχή στο παρκέ τον Ραντούλιτσα, με σκοπό να φθείρει τους αντίπαλους ψηλούς με τη δύναμη του και να χρησιμποιήσει έξυπνα το υπέρ του miss-match. Kαι εν μέρει δικαιώθηκε, αφού ο Ραντούλιτσα έκανε πολύ καλή δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από την άλλη αυτό έκανε τους γηπεδούχους να διαβάζουν πολύ εύκολα την επίθεση του Παναθηναϊκού. Καθώς, οι Διαμαντίδης, Καλάθης και Γουίλιαμς δεν μπορούσαν να συνεισφέρουν επιθετικά. Ακόμα και έτσι όμως, το «τριφύλλι» ήταν κοντά στο σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου (18-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ρολάρουν στο επιθετικό κομμάτι και σκοράροντας από την περιφέρεια κατάφεραν να ανοίξουν την άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι Χάνγκα, Τζέιμς και Άνταμς, είχαν αναλάβει τον «βομβαρδισμό» της ρακέτας του «εξάστερου» από το τρίποντο, με την Κούτσα να μετρά 7/16 τρίποντα, σε αντίθεση με τους «πράσινους» που αριθμούσαν μόλις 1/8.

Έτσι, η Κούτσα πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας χτίσει εύκολα μια διαφορά 11 πόντων υπέρ της (39-28). Ο Ραντούλιτσα σε όλο αυτό το διάστημα συνέχιζε να αποτελεί το βασικό επιθετικό όπλο των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχοντας σκοράρει 17 από τους 28 πόντους της ομάδας του, την ώρα που όλοι οι συμπαίκτες του μαζί είχαν 3/16 δίποντα.

Ο Καλάθης και ο Γουίλιαμς έδωσαν μερικούς γρήγορους πόντους, στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, όμως πάνω που πήγε να ανεβάσει κάπως στροφές η ομάδα, οι γηπεδούχοι άρχισαν πάλι να εξαπολύουν πυρά από την περιφέρεια φτάνοντας τα 9/19 τρίποντα και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 πόντους στα μισά της περιόδου. Ο Τζόρτζεβιτς κάλεσε εσπευσμενα τάιμ άουτ, θέλοντας να προλάβει το κακό και να μπορέσει η ομάδα του να μειώσει τη διαφορά στον εναπομείναντα χρόνο. Ωστόσο το 64-49 στο τέλος του δεκαλέπτου, σε συνδυασμό με τα 16/33 δίποντα, κάθε άλλο παρά αισιοδοξία σκόρπισαν στις τάξεις των φιλοξενουμένων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο παίρνοντας εύκολους πόντους από εκεί, ενώ κάποια ακόμη σουτ από τα 6.75 τους έδωσαν προβάδισμα 21 πόντων (72-51) επτά λεπτά πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός απλά μείωσε κάπως τη διαφορά για το τελικό 84-68 και πλέον θα προσπαθήσει την Παρασκευή (15/4) να εκμεταλλευτεί τη δεύτερη ευκαιρία που έχει για να σπάσει την έδρα των Ισπανών, πριν μεταφερθεί η σειρά στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

Λαμποράλ Κούτσα: Τζέιμς 11 (2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10 (2), Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ, Τιγί 7 (11 ριμπ.), Άνταμς 20 (4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5 (1).

Παναθηναϊκός: Χέινς 11 (2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5 (11 ασ.), Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7 (1), Χάντερ 7.