Με νταμπλ – νταμπλ των Σπανούλη και Μπιρτς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη

Σπουδαία νίκη εις βάρος του Άρη στην κατάμεστη «Nick Galis Hall» με 70-63 πήρε ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο ξεσπάσματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε του αγώνα λύγισαν την αντίσταση των «κιτρινόμαυρων» παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του πρωταθλητή Ελλάδας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης που έκανε νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους (έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 2/8 τρίποντα) και 11 ασίστ σε 30 λεπτά αγώνα! Όπως εξαιρετικός ήταν και ο Κεμ Μπιρτς, ο οποίος κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα, πετυχαίνοντας 10 πόντους, παίρνοντας 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και 4 τάπες!

Καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα ήταν, τόσο το τρίποντο του Αγραβάνη όταν ο Άρης είχε μειώσει στο καλάθι (56-58) στην έναρξη της τέταρτης περιόδου κάνοντας το 56-61, αλλά και το τρίποντο του Λοτζέσκι λίγο αργότερα (στο 32´) ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (56-64).

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν, ότι ο Γιώργος Πρίντεζης δεν σκόραρε, έχοντας 0/8 σουτ (0/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα), αλλά και ότι ο πρώτος σκόρερ του Άρη, Μάικλ Τζένκινς πέτυχε μόλις ένα καλάθι (τρίποντο)! Πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» στο παιχνίδι ήταν ο Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους, ενώ ο Κάμινγκς πέτυχε 12 και ο Μαρμπλ 9.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 9(3/7διπ., 1/4τρ.), Ξανθόπουλος 6(2), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 3(1), Κάμινγκς 12(4/4β., 4/13διπ.), Ζάρας 7(2/2β., 1/2διπ., 1/3τρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 3, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 3(1), Ντραγκίσεβιτς 18(1/2β., 7/8διπ., 1/4τρ., 8ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7(3/5β., 2/5διπ., 0/2τρ.), Μπιρτς 10(2/2β., 4/4διπ., 12ριμπ.), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 13(3/4β., 2/3διπ., 2/8τρ., 11ασ.), Αγραβάνης 3(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 9(3/4τρ.), Μάντζαρης 4(1), Χάκετ 4, Λοτζέσκι 12(2/2β., 2/2διπ., 2/5τρ.).