Με αρκετή σασπένς η νίκη τους Λουκέρνης, αντιπάλου του Ολυμπιακού

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Europa League, η Λουκέρνη, πέτυχε την πρώτη της νίκη  στο φετινό πρωτάθλημα στην Ελβετια, επικρατώντας 4-2 της Λουγκάνο.

Πάντως η Λουκέρνη παρουσίασε  αμυντικά κενά και το παιγχνιδι είχε αρκετή αγωνία.

Το ματς ξεκίνησε άσχημα για τη Λουκέρνη, καθώς η κακή άμυνα επέτρεψε  στο 6ο λεπτό στον Γιάο να βάλει μπροστά στο σκορ τη Λουγκάνο. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 22’ με τον Ντεμχασάι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Σάλβι απέκρουσε το πέναλτι του Καρλίνιος στο 40’.

Πιεστικοί ήταν οι γηπεδούχοι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σερπφ να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 58’, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του (3-1). Ωστόσο, η  Λουγκάνο με τον Βέξεϊ μπήκε ξανά στο ματς, στο 64’ πετυχαίνοντας το 3-2.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δημιουργήσαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για την ισοφάριση, ώσπου ο Ελέκε στο 74’  έκανε το 4-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Λουκέρνη πήρε τη νίκη.

Πηγή: sport-fm.gr