Λύγισε στο φινάλε, αλλά επιστρέφει περήφανος-Η Ρεάλ πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού στο BarclayCard Center της Μαδρίτης καθώς προδόθηκε από την επίθεσή του και ιδιαίτερα από την γραμμή των βολών (μόλις 12/26) με συνέπεια η οικοδέσποινα του Final 4 Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Αντρές Νοτσιόνι να φτάσει στη νίκη με 78-59, κατακτώντας το τρόπαιο της Euroleague μετά από 20 χρόνια (1995) και 9ο συνολικά στην ιστορία της. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως επιστρέφουν στην Ελλάδα με ψηλά το κεφάλι, καθώς έκαναν μια σειρά από υπερβάσεις κατά την διάρκεια της διοργάνωσης και έφτασαν μία ανάσα από το να ανέβουν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Ο Βασίλης Σπανούλης, που είχε επεισόδιο στο τέλος με τον Ρούντι Φερνάντεθ, ηττήθηκε για πρώτη φορά σε αγώνα Final 4, έχοντας πλέον 7/8 στην ιστορία του θεσμού, ενώ στην αντίπερα όχθη, ένας πρώην ερυθρόλευκος, ο Γιάννης Μπουρούσης πανηγύρισε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην καριέρα του, αφού είχαν προηγηθεί οι τρεις αποτυχημένες προσπάθειες σε Βερολίνο (2009), Παρίσι (2010) και Μιλάνο (2014).

Ο Αντρές Νοτσιόνι ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για την Ρεάλ, καθώς πέτυχε 12 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ, έκανε 2 κοψίματα και ήταν αυτός που βγήκε μπροστά στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (με εξαιρετικό τον Λοτζέσκι που πέτυχε 10 πόντους) και σε συνδυασμό με τη σκληρή και αποτελεσματική άμυνά του προηγήθηκε στο σκορ με 19-15. Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τον ρυθμό, επέβαλαν το παιχνίδι τους, αναγκάζοντας τους «μερέγκες» σε λάθη και σε μακρινά σουτ με υψηλά ποσοστά αστοχίας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο, καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό κι επέτρεψαν στην Ρεάλ να βρει ρυθμό, να κυριαρχήσει ενός και εκτός ρακέτας και οι οικοδεσπότες βρήκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Οι Ισπανοί πέτυχαν 20 πόντους σε αυτό το διάστημα (με πρωταγωνιστές τους Νοτσιόνι και Ματσιούλις), ενώ ο Ολυμπιακός μόλις 9, αφού υπήρξαν αρκετές λάθος επιλογές στην επίθεση και το πρόβλημα μεγεθύνθηκε από τις πολλές χαμένες βολές.

Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας 6/14 βολές (με τον Σπανούλη να μετράει 1/4) και 10 λάθη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ρεάλ να ανοίγει την διαφορά στους 11 πόντους (40-29), αλλά ο Ολυμπιακός με δύο σερί τρίποντα από τον Σλούκα και τον Λοτζέσκι και κάνοντας συνολικά ένα σερί 12-0, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (40-41) 3΄59΄΄πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι Πειραιώτες βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό, αλλά συνέχισαν να είναι άστοχοι από την γραμμή των βολών (10/21) και παράλληλα έχασαν τη μάχη στα ριμπάουντ. Έτσι, οι Ισπανοί στο τελευταίο τετράλεπτο βρήκαν δεύτερες επιθέσεις και με τα τρία τρίποντα του Κάρολ πήραν πάλι το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο διατηρώντας το +7 (53-46).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στη συνέχεια να κάνει την ανατροπή στο σκορ, όπως στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με συνέπεια οι παίκτες της Ρεάλ πιο ψύχραιμοι και με πιο καθαρό μυαλό να φτάσουν στη νίκη με 78-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ρίβερς 5(1τρ, 4ρ), Φερνάντεθ 7(1/6τρ, 4ρ), Νοσιόνι 12(2τρ, 7ρ), Μασιούλις 9(2τρ, 4ρ), Ρέγες 2, Ροντρίγκεθ 11(1/5τρ, 4ασ), Αγιόν 2, Κάρολ 16(4/5τρ), Γιουλ 12(2/6τρ, 4ασ), Μπουρούσης, Σλότερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετγουέι 2, Χάντερ 10(4/8δ, 7ρ), Ντάνστον 4, Σπανούλης 3(0/4τρ, 4λ, 3ασ), Παπαπέτρου, Σλούκας 10(2), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγέτ 1, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 17 (3/6τρ).