Λύγισε στην (δεύτερη) παράταση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έπεσε μαχόμενος στο «Αμπντί Ικπετσί» γνωρίζοντας την ήττα από την Αναντολού Εφές στην δεύτερη παράταση με 91-83 (70-70 η κανονική διάρκεια του αγώνα και 77-77 η πρώτη παράταση) για την Euroleague.

Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, τόσο στην κανονική διάρκεια (αστόχησε ο Νίκολς σε τρίποντο) όσο και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά πλήρωσαν λάθη και κακές επιλογές.

Ο Τσάβι Πασκουάλ γνώρισε την πρώτη του ήττα ως τεχνικός του Παναθηναϊκού, ο οποίος έχει πια 3 νίκες και 2 ήττες στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο α´ ημίχρονο, αλλά η Αναντολού Εφές αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (53-53). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην τελευταία περίοδο με τον Νίκολς να αστοχεί στο φινάλε και το ματς πήγε στην παράταση (70-70). Εκεί ο Ρίβερς με buzzer beater ισοφάρισε σε 77-77 και έστειλε το ματς σε νέα παράταση.

Οι παίκτες του Πασκουάλ στην δεύτερη παράταση έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό, έμειναν και από δυνάμεις, η Εφές πήρε προβάδισμα 9 πόντων (86-77) και κέρδισε τελικά με 8.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ρίβερς με 15 πόντους, ενώ ο Παππάς είχε 13, ο Γκιτς 12 (και 11 ριμπάουντ)τρίποντα) και ο Νίκολ 11.

Από πλευράς Εφές, ο Ερτέλ πέτυχε 17 πόντους, ο Χάνεϊκετ 15 (είχε και 13 ριμπάουντ), ο Ντάνστον 12 (13 ριμπάουντ) και ο Μπράουν 11 (11 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70, (παρ.) 77-77, (2η παρ.) 91-83

Εφές: Τόμας 13, Χάνεϊκατ 15 (13ρ), Μπαμπλάι, Μπράουν 11 (11ρ), Οσμάν 5, Κότον 9, Γκρέιντζερ 7, Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (5ασ), Ντάνστον 12.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11, Ρίβερς 15, Μποχωρίδης 3, Φώτσης 3, Παππάς 13, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11ρ), Μπουρούσης 7 (5ρ), Καλάθης 10 (12ασ, 6ρ, 3κλ).

ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2016-2017)