Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός για 17η φορά στην ιστορία του, νίκησε 101-54 τον Φάρο Κερατσινίου (pics)

Το 17ο Κύπελλο της ιστορίας της και 5ο συνεχόμενο κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Στον 41ο τελικό του θεσμού, που φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι” κέρδισαν δια περιπάτου τον (τυπικά γηπεδούχο) Φάρο Κερατσινίου με 54-101. Έτσι, οι παίκτες του Φάρου δεν μπόρεσαν να γράψουν ιστορία και να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία, που από μικρότερη κατηγορία φτάνει στον τελικό και κατακτά το τρόπαιο.

Ωστόσο δεν παύει να είναι ένα ιστορικό κατόρθωμα η πορεία τους, με τους Κερατσινιώτες μάλιστα να φοράνε μπλουζάκια μετά το τέλος του αγώνα, με στάμπα «η ιστορία έγραψε”. Παράλληλα, αυτός ήταν και ο τελευταίος τελικός για τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο 36χρονος γκαρντ και αρχηγός του «τριφυλλιού” αποσύρεται το καλοκαίρι από την ενεργό δράση και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας.

rsz_1423800

Ακόμη, η διαφορά των 47 πόντων με την οποία επικράτησε ο Παναθηναϊκός αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού. Μάλιστα κατέρριψαν το ρεκόρ που είχε ο Άρης από το μακρινό 1987 όταν είχε κερδίσει τον Πανελλήνιο με 110-70. Ενώ, τέλος, οι 57 πόντοι που σημείωσαν οι Κυπελλούχοι στο ημίχρονο, αποτελούν ένα ακόμη ρεκόρ.

Την διάθεση τους να στεφθούν Κυπελλούχοι με συνοπτικές διαδικασίες έδειξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού από το ξεκίνημα του ματς. Ο Νικ Καλάθης άνοιξε το σκορ του τελικού, ο Σκορδίλης ισοφάρισε σε 2-2 και από εκεί και έπειτα ο αγώνας εξελίχθηκε σε «πράσινο” μονόλογο. Πετυχαίνοντας συνολικά 10/11 δίποντα και άλεϊ-ουπ καρφώματα με τους Παπαγιάννη και Γκιστ, ξέφυγαν γρήγορα με +15 (3-18). Ο Σκορδίλης προσπαθούσε να κρατήσει τον Φάρο μέσα στο ματς, παλεύοντας ουσιαστικά μόνος του, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 12-31.

ÐÁÐÁÄÏÐÏÕËÏÓ ÔÆÏÑÔÆÅÂÉÔÓ  ÃÉÁÍÍÁÊÏÐÏÕËÏÓ ÌÐÁËÔÁÊÏÓ  ÖÁÑÏÓ ÊÅÑÁÔÓÉÍÉÏÕ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÔÅËÉÊÏÓ ÊÕÐÅËËÏÕ 2015-2016)

Ο Καλάθης με δύο δικούς του πόντους έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 και λίγο αργότερα πήγε στο νταμπλ σκορ (24-48), με τους «κυανέρυθρους” να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν και δίνοντας την ευκαιρία στον Τζόρτζεβιτς να κάνει δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα εν όψει της επόμενης αγωνιστικής του Top – 16 της Euroleague με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία. Το ημίχρονο έληξε 26-57, με τη διαφορά να φτάνει ξανά στο νταμπλ σκορ (38-76). Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό, που απλά διαχειρίστηκε το ευρύ και άνετο προβάδισμα του ως το τελικό 54-101.

Φάρος Κερατσινίου: Παπαδόπουλος 2, Κουντουράς, Καράμπουλας 11, Μπατής 2, Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 4, Αγγελόπουλος 7, Κομποδιέτας 3, Κατούφας 2, Κακιούζης, Παπαμακάριος 5, Σκορδίλης 14.

Παναθηναϊκός: Χέινς 8, Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 9, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 3, Φελντέιν 11, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 13, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 12, Κούζμιτς 5.

ÖÁÑÏÓ ÊÅÑÁÔÓÉÍÉÏÕ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÔÅËÉÊÏÓ ÊÕÐÅËËÏÕ 2015-2016)