Κυνηγάει ένα θαύμα ο Ολυμπιακός! Τα σενάρια πρόκρισης – Βαριά ήττα από τη Χίμκι

Μία από τις χειρότερες ευρωπαϊκές βραδιές του βίωσε ο μπασκετικός Ολυμπιακός γνωρίζοντας την ήττα από την Χίμκι στη Μόσχα με 98-66, για την 13η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Μαθηματικά υπάρχουν ακόμη κάποιες ελπίδες πρόκρισης για τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο θα πρέπει να κερδίσουν πάση θυσία την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ σε μία βδομάδα και παράλληλα να υπάρξει συνδυασμός στα αποτελέσματα των υπόλοιπων παιχνιδιών του ομίλου.

Συγκεκριμένα, υπάρχει ένα σενάριο το οποίο κρατά ζωντανό τον Ολυμπιακό αν και οι πιθανότητες του να υλοποιηθεί δεν είναι και οι περισσότερες δυνατές. Αρχικά, θέλει νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μπάμπεργκ, με τους «μπλαουγκράνα» να χάνουν την τελευταία αγωνιστική στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις και να πάνε στο 7-7. Η Ρεάλ, επίσης, πρέπει να χάσει από την Κούτσα Λαμποράλ και να κερδίσει την Κίμκι για να πάνε και οι δύο ομάδες στο 7-7, αλλά και η Λαμποράλ να κερδίσει την Μπάμπεργκ στη Γερμανία. Κοινώς, στο Λιμάνι παρακαλάνε για τετραπλή ισοβαθμία Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Κίμκι και Ολυμπιακού (άπαντες με ρεκόρ 7-7), στην οποία θα προκριθεί ο Ολυμπιακός λόγω της διαφορά των πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αγωνιστικά, τώρα, οι Ρώσοι τιμώρησαν από την περιφέρεια τον Ολυμπιακό, σκοράροντας κατά ριπάς (14/29 τρίποντα) και έχοντας σε μεγάλη βραδιά την τριπλέτα Σβεντ (19π, 5/10τρ), Κόπονεν (21π, 5/7τρ) και Όγκοστιν (18π, 10ρ). Ενώ, κέρδισαν και τη μάχη των ριμπάουντ έχοντας 44 έναντι 30 των Πειραιωτών, με τα 15 να είναι επιθετικά. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κόπωσης και πρόβαλλαν αντίσταση για μιάμιση περίοδο, αφού από το 15′ και μετά κατέρρευσαν και έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Ρώσων. Μοναδικός διασωθείς και με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Χάντερ με 14 πόντους ένω μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Παρά το γεγονός, πως οι γηπεδούχοι από την αρχή έδειξαν πως ήθελαν να καθαρίσουν τον αγώνα και προηγήθηκαν ακόμη και με +6 (19-13), ο Ολυμπιακός πάλευε και ισοφάρισε με τρίποντο του Σπανούλη σε 21-21, με το 25-22 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Παπέτρου με γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 29-31 και ακολούθησε η…κατάρρευση. Αρχικά ο Σβεντ με δύο σερί τρίποντα έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Μοσχοβίτες με 35-31 και στη συνέχεια ημεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα της «ερυθρόλευκης» άμυνας έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 48-36.

Το τρίποντο παραλήρημα της Χίμκι έφτασε στο απόγειο του στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας διαφορά 26 πόντων (76-50) και το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει. Η άμυνα ζώνης που δοκίμασε ο Σφαιρόπουλος στο τέταρτο δεκάλεπτο κάθε άλλο παρά ευδοκίμησε, με το 98 τελικό 98-66 να διαμορφώνεται από καλάθι του Παπαπέτρου, με έναν Ολυμπιακό που είχε καθαρά παθητικό ρόλο στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66

Χίμκι: Ράις 4, Σβεντ 19 (5), Ντράγκιτς 8 (1), Ογκοστίν 18 (10ρ), Μπουν 9, Κόπονεν 21 (5), Ιβάλτσεβ 2, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 7 (1), Χάνεϊκατ 8 (2)

Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 8, Στρόμπερι, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8, Ουόρικ 8, Χάκετ, Παπανικολάου 7.