Ένταση, προσωρινή διακοπή και ξέσπασμα Κούγια εναντίον Απόλλωνα: «Μία από τις βρομερότερες ομάδες»

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της Football League, καθώς επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης με πέναλτι (που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους) του Μπόγιοβιτς (73´) παρουσία περίπου 15.000 οπαδών στις εξέδρες του AEL FC Arena. Οι «βυσσινί» έφτασαν τους 47 βαθμούς και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας αφήνοντας Κέρκυρα και Απόλλωνα στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα με ισοβαθμία.

Το ματς έληξε επεισοδιακά όταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (93´) εκτοξεύτηκε από την εξέδρα μπουκάλι προς τον πάγκο του Απόλλωνα, με το παιχνίδι να διακόπτεται προσωρινά. Υπήρξε ένταση μεταξύ των δύο πάγκων, με τους Σάκη Τσιώλη και Αλέξη Κούγια να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Μετά τη λήξη, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες προς το πρόσωπο του διαιτητή Φωτιάδη, αφού, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για δύο περιπτώσεις στις οποίες θεώρησαν πως υπάρχει πέναλτι σε χέρι του Κύργια (17′) και στη συνέχεια σε μαρκάρισμα του ίδιου πάνω στον Μαρουκάκη (53′).

Ο Αλέξης Κούγιας προχώρησε σε δηλώσεις «φωτιά» και δριμύτατους χαρακτηρισμούς κατά του Απόλλωνα και των ανθρώπων της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» μετά το τέλος του παιχνιδιού:

«Έχουν μαζευτεί μια συμμορία σε αυτή την ομάδα, ο ένας από Χανιά κι ένας από τον ΠΑΟ Ρουφ, την ξέρουμε την αθηναϊκή κοινωνία και την ποδοσφαιρική κοινωνία. Αλίμονο εάν ανέβει ο Απόλλων με τα 50 εισιτήρια στη Super League και δεν ανέβει αυτή η μαγική ομάδα. Την έχει ανάγκη, το ελληνικό ποδόσφαιρο. Όταν έχεις 15.000 κόσμο στο γήπεδο, θα υπάρχουν και πέντε ανόητοι. Μη δίνεις δικαιώματα. Αφού βλέπετε υπάρχουν 50 σεκιούριτι, σήμερα ήταν 80 σεκιούριτι. Όταν μέσα σε 15.000, υπάρχουν πέντε ανόητοι και γυρνά ο κύριος Λεβεντογιάννης και δείχνει τα γεννητικά του όργανα και δεν το συλλαμβάνει κανείς… τους έβριζε συνεχώς και προκαλούσε.

Σήμερα είναι νίκη-άνοδος. Είχαμε όλες τις ευκαιρίες, δεν τις κάναμε στο πρώτο ημίχρονο. Έγινε το πέναλτι, το διαχειρίστηκε σωστά ο κύριος Τσιώλης με τους παίκτες. Θέλω να κάνω μία παρατήρηση. Μία από τις βρομερότερες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος της Football League, δημιουργεί τέτοια πράγματα σε μια ομάδα που δεν έχει κερδίσει ούτε ένα πέναλτι, από την αρχή της περιόδου. Μια ομάδα που κερδίζει πέναλτι, γιατί γλιστράνε οι παίκτες της και πέφτουν κάτω».

Aγωνιστικά, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας κάποιες ευκαιρίες, με τις μεγάλες φάσεις όμως να λείπουν. Πρώτη ευκαιρία στο ματς έγινε στο 2′ με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει το σουτ του Ουρτάδο και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 5′ με τον Σουνά να πιάνει ένα σουτ που όμως μάζεψε εύκολα ο Αποστολίδης. Επτά λεπτά αργότερα, το φάουλ του Μονιάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 14′ ο Κονέ απείλησε με απευθείας φάουλ τον Ξενοδόχοφ που έδιωξε δύσκολα, ενώ στο 25′ ο γκολκίπερ της ΑΕΛ πάλι έδιωξε νέο σουτ του Σουνά μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ σε ακόμα τρεις περιπτώσεις με τον Αποστολίδη όμως να σταματά τις προσπάθειες των Πάτο (27′), Μονιάκη (36′) και Μπόγιοβιτς (45′).

Η ΑΕΛ, πίεζε όλο και πιο πολύ στο β’ ημίχρονο και προσπάθησε να απειλήσει με τα φάουλ των Μπόγιοβιτς και Μονιάκη (56′ και 63′) αλλά και μια βολίδα του Βαρέλα μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο Αποστολίδης στο 69′.

Δύο λεπτά αργότερα όμως (71´), ο κίπερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ανέτρεψε τον Μπόγιοβιτς και ο Σέρβος από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0. Η Λάρισα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 75′ με τον Μαρουκάκη να θέλει να εκμεταλλευτεί την κακή έξοδο του Αποστολίδη αλλά να μην σημαδεύει σωστά.

Τελευταία φάση του αγώνα, ήταν στο 85′ όταν όλος ο πάγκος του Απόλλωνα σηκώθηκε στο πόδι διαμαρτυρόμενος έντονα στον ρέφερι Φωτιάδη, ζητώντας πέναλτι στην ανατροπή του Βάντερσον από τον Μονιάκη.

ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (64′ Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο, Πάτο (46′ Βαρέλα), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (86′ Λαμπρόπουλος).

Απόλλων Σμύρνης: Αποστολίδης, Δεληζήσης, Πάνος, Κύργιας, Ψιάνος, Φατιόν, Στεργίδης (52′ Φαρινόλα), Σουνάς (81′ Μπουντόπουλος), Κονέ, Βάντερσον, Τζιώρας (65′ Καμαρά).