Κορυφή ο Ολυμπιακός στο πόλο με πρωταγωνιστή τον Φουντούλη 10-4 τη Γιάντραν

Με 10-4 επιβλήθηκε ο Ολυμπιακός της Γιάντραν για την 5η αγωνιστική του πρώτου προκριματικού ομίλου του Champions League στο πόλο και σκαρφάλωσε στην κορυφή.

Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Φουντούλη, ο οποίος «τίναξε» όχι μία, όχι δύο αλλά έξι φορές τα αντίπαλα δίχτυα. Εξαιρετικός ήταν και ο Πάβιτς ο οποίος έκανε μεγάλες αποκρούσεις και κράτησε τους Μαυροβούνιους, μόλις στα ένα γκολ ενεργητικό στο β’ ημίχρονο.

Καταλυτικό ρόλο, στη μεγάλη αυτή νίκη των ερυθρολεύκων που τους έφερε πολύ κοντά στην πρόκριση τους στο Final-6 της διοργάνωσης, έπαιξε το κακό δεύτερο οκτάλεπτο. Εκεί, οι παίκτες της Γιάντραν έτρεξαν ένα επιμέρους 1-3 και οι γηπεδούχοι «φόρτωσαν», με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν στο β’ ημίχρονο και να καθαρίσουν το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 3-1, 3-0

Ολυμπιακός: Φουντούλης 6, Μυλωνάκης 1, Ποντικέας 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1

Γιάντραν: Ουκρόπινα 2, Βίντοβιτς 1, Ράντζιτς 1