«Γλυκός» βαθμός για ΠΑΟΚ στην Τούμπα, 0-0 με τη Φιορεντίνα

Ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε σοβαρά από την Φιορεντίνα στην Τούμπα, αλλά ο Παναγιώτης Γλύκος κράτησε όρθιο τον «Δικέφαλο» με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι Θεσσαλονικείς φώναξαν για πέναλτι, σε χέρι του Γκονζάλο Ροντρίγκες στο 93′, παράβαση την οποία αρνήθηκε να υποδείξει ο Σλοβένος διαιτητής, Σλάβκο Βίντσιτς.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε ελάχιστα την εστία του Ταταρουσάνου στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε ένα σουτ με τον Πέλκα, το οποίο ωστόσο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ρουμάνο τερματοφύλακα.

Στο β´ ημίχρονο, η Φιορεντίνα πίεσε για τον γκολ, αλλά ο Γλύκος κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρο στους Ιταλούς, αλλά το θετικό για τον Δικέφαλο ήταν ότι δεν το πλήρωσε.

Ο Βλάνταν Ιβιτς προσπάθησε με τις αλλαγές να αλλάξει την εικόνα του ΠΑΟΚ, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Σάκχοφ και ο Κρέσπο πήραν τις θέσεις των Πέλκα και Κάμπος, με τον Μάτος να παίζει ως δεξί χαφ και τον Κρέσπο να έχει τον ρόλο του δεξιού αμυντικού, αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Ούτε η είσοδος του Τιάμ, που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του, στάθηκε ικανή να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκας (57′ Σάκχοφ), Κάμπος (58′ Κρέσπο), Ροντρίγκες, Κλάους (78′ Tιάμ).

Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Μπαντέλι, Κάλινιτς, Αστόρι, Μαξιμιλιάνο Ολιβέιρα, Σαλσέδο (74′ Μπερναρντέσι), Μπόρχα Βαλέρο, Τόμοβιτς, Ίλισιτς (62′ Σάντσες), Μπαμπακάρ (75′ Τέγιο).