«Καυτοί» Μπερμπάτοφ και Αθανασιάδης, ΠΑΟΚ – Βέροια 2-1

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε της Βέροιας 2-1 στη Τούμπα. Ο Αθανασιάδης και ο Μπερμπάτοφ πέτυχαν τα γκολ του «Δικέφαλου», με το παιχνίδι αυτό να είναι το πρώτο στο οποίο ο Βούλγαρος  σέντερ φορ έβγαλε ολόκληρο ενενηντάλεπτο.

Η Βέροια από την πλευρά της δεν χαρίστηκε στον ΠΑΟΚ και τον ζόρισε αρκετά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Με τη λήξη του αγώνα χειροκροτοθήκε ο Ντίμιταρ Μπρμπάτοφ, ενώ αντιθέτως αποδοκιμάστηκε έντονα ο επόπτης Γεωργαράκος για τις λάθος αποφάσεις του.

Οι πρώτες ευκαιρίες του αγώνα ανήκαν στη Βέροια, με τον Μελίσα να μπλοκάρει στο 3′ την Κεφαλιά του Κόλα, ενώ στο 7′ το σουτ του Αμπντούν κόντραρε πάνω στον Βίτορ. Στο επόμενο λεπτό ο Μπερμπάτοφ είδε τον Λόπεθ να αποκρούει την προβολή του και στο 14′ ο Μελίσας μπλόκαρε την προσπάθεια του Μαγέφσκι.

Στο 26′ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους όταν ο Νάστος σε προσπάθεια για τάκλιν βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Ο «Δικέφαλος» απείλησε ξανά στο 33′ και στο 38′ με το σουτ του Τζιόλη και την κεφλιά του Βίτορ να περνάνε άουτ. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42´), ο Σκόνδρας κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπερμπάτοφ (1-0).

Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (49′, 51′) στο β’ ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ απείλησε με τα σουτ των Μπερμπάτοφ και Χαρίση. Στο 56′ ο Μακ παρά την καλή προσπάθεια δεν τελείωσε σωστά τη φάση και στο 58′ σέρβιρε ωραία στον Τζιόλη ο οποίος όμως ήταν άστοχος. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 65′, από τη λάθος συννενόηση Σκόνδρα και Μελίσα, με τον Μαγέφσκι να το εκμεταλλεύεται και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως ο Ζαϊρο αστόχησε προ κενής εστίας. Το πολυπόθητο τέρμα, ήρθε στο 74′ όταν ο Αθανασιάδης πήρε το ριμπάουντ ύστερα από αστθή απόκρουση του Όστοϊτς σε σουτ του Μακ για το 2-1.

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Σκόνδρας, Βίτορ, Μαλεζάς (Χαρίσης 46′), Κοροβέσης, Κάτσε, Τζιόλης, Μακ (Πέλκας 77′), Ζάιρο (Μυστακίδης 68′), Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης.

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Οστοϊτς, Νάστος (Ξόμπιλιος 82′), Αρτσε, Σιόντης, Γεωργιάδης, Αμπντούν (Καϊκούτ 46′), Μαγιέφσκι, Κόλα (Νέτο 46′).