Κατήφορος χωρίς φρένο, νέα ήττα της Εθνικής Ελλάδας 3-1 από τη Β. Ιρλανδία

Ο Βαγγέλης Μόρας δεν θέλει να γελοιοποιείται και να τον κοροϊδεύουν οι συμπαίκτες του στην Ελλάς Βερόνα κάθε φορά που επιστρέφει από παιχνίδι της εθνικής ομάδας, όπως δήλωσε την Τετάρτη, ωστόσο ούτε αυτή τη φορά θα καταφέρει να αποφύγει τα πειράγματα. Η Ελλάδα υπέστη βαριά ήττα με 3-1 από τη Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ και παραμένει χωρίς νίκη στην προκριματική φάση του EURO 2016!

Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας έχουν εναποθέσει πια τις ελπίδες τους για νίκη στο τελευταίο ματς των προκριματικών με αντίπαλο την Ουγγαρία την Κυριακή (11/10, 19:00) στο Καραϊσκάκη.

Αντίθετα, εκείνοι της Βόρειας Ιρλανδίας πανηγύρισαν την πρόκρισή τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2016.

Οι Βορειοϊρλανδοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 35´ με προβολή του Ντέιβις (1-0), ενώ η Ελλάδα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45´) θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στη διπλή ευκαιρία των Καρέλη και Μήτρογλου, αλλά στο σουτ του τελευταίου η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μακγκόβερν.

Και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η κατάρευση. Ο Μαγκένις με κεφαλιά στο 49´ έκανε το 2-0 και δέκα λεπτά αργότερα (59´) ο Ντέιβις με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της Βόρειας Ιρλανδίας (3-0).

Η Εθνική Ελλάδας το μόνο που κατάφερε ήταν λίγο πριν το τέλος του αγώνα (86´) να μειώσει σε 3-1 με προβολή του Αραβίδη.

Όσο για τη θέση του ομοσπονδιακού προπονητή (ο Κώστας Τσάνας εδώ και καιρό εκτελεί χρέη υπηρεσιακού τεχνικού), η διοίκηση της ΕΠΟ βρίσκεται ακόμη σε αναζήτηση…

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μακγκόβερν, Μακόλεϊ, Μάκνερ (84´ Μακάλοκ), Κάθκαρτ, Ντέιβις, Μπραντ, Έβανς, Ντάλας, Νόργουντ, Γουάρντ (81′ Μακ Γκιν), Μαγκένις (78′ Μπόις) .

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μόρας, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Τζιόλης, Κονέ (71′ Πέλκας), Αραβίδης, Σάμαρης, Μήτρογλου (76′ Αθανασιάδης), Καρέλης (65′ Μάνταλος).