Κατήφορος για ΠΑΟΚ, αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε από τον Πανθρακικό με 2-1

Με ντροπιαστική ήττα με σκορ 2-1 έφυγε ο ΠΑΟΚ από την Κομοτηνή. Ο «Δικέφαλος» αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ουραγό της βαθμολογίας -μέχρι την έναρξη του αγώνα- Πανθρακικό και παρά το ότι είχε το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε (0-1), είδε τους Θρακιώτες να γυρίζουν τούμπα τον αγώνα και να κατακτάνε μια νίκη γοήτρου. Η ήττα αυτή, ήρθε μόλις μία μέρα μετά από την δέσμευση των παικτών του ΠΑΟΚ στον Ιβάν Σαββίδη ότι θα τα δώσουν όλα στους εναπομείναντες αγώνες και θα πάρουν όλους τους διαθέσιμους βαθμούς.

Στο δεύτερο λεπτό ο Λέοβατς απείλησε με σέντρα σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης και στην συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Τζαβέλλα πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 6′ με σουτ του Μουδούρογλου αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Βελλίδη, ενώ στο 8′ ο Τζαβέλλας πήρε πάλι κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ αλλά έστειλε ξανά τη μπάλα εκτός.

Ο Αθανασιάδης κράτησε το μηδέν σε δύο ακόμα ευκαιρίες των φιλοξενουμένων, απέναντι στους Τζαβέλλα (18′) και Βίτορ (19′), με το πολυπόθητο γκολ να έρχεται στο 21′. Ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ και ο Χατζηισαϊας πήρε την κεφαλιά για το 0-1, κάνοντας παράλληλα «σεφτέ» με τη φανέλα του «Δικεφάλου».

Οι Θεσσαλονικείς, είχαν την κατοχή της μπάλας συντριπτικά υπέρ τους (28%-72%) και συνέχισαν να σφυροκοπούν τα καρέ του Πανθρακικού, με τους Κίτσιου (23′) και Μυστακίδη (26′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ του Ντιγκινί που μπλόκαρε ο Βελλίδης και στο 41′ ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια η μπάλα έφτασε στον Ηλιάδη που βρήκε χώρο για να σουτάρει αλλά ήταν άστοχος. Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ανήκε ξανά στους φιλοξενούμενους όμως ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την προσπάθεια του Μυστακίδη (43′).

Με το «καλημέρα» του β’ ημιχρόνου ο Ποτουρίδης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ (48′) και δύο λεπτά αργότερα, ο Τσιάρας πάσαρε ωραία στον Ιγκόρ που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βελλίδη για το 1-1. Στο 55′ ο Μπαϊκαρά έκλεψε από τον Χατζηισαϊα και πήγε να κρεμάσει τον Βελλίδη, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ μάζεψε τη μπάλα. Οι παίκτες του Τούντορ ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, αρχικά με τον Παπαγεωργίου που παραλίγο να στείλει το μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και μετά με δύο προσπάθειες του Κλάους εκ των οποίων η μία σταμάτησε στο δοκάρι (63′ και 67′). Στο επόμενο λεπτό ο Αθανασιάδης έδιωξε δύσκολα σουτ του Λέοβατς και στο 71′ η κεφαλιά του Μυστακίδη πέρασε έξω.

Ο Πανθρακικός κατάφερε να βγει από το «καβούκι» του και να απειλήσει στο 76′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί. Ακολούθησαν ακόμη δύο φάσεις για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Κλάους (81′) και μια ακόμη κεφαλιά του Μυστακίδη (83′) από κόρνερ του Πέλκα. Το γκολ που γύρισε το παιχνίδι, ήρθε στο 88′ όταν ο Ιγκόρ από εκτελεστής έγινε δημιουργός και βρήκε τον Παπαγεωργίου που με δυνατό σουτ τράνταξε τα δίχτυα του Βελλίδη για το 2-1!

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μπουγαΐδης, Πεταυράκης, Τσιάρας, Ηλιάδης, Μπαϊκαρά, Μουδούρογλου (Λαδάκης 71′), Ντιγκινί (93′ Βάλτερ), Ιγκορ (Νικόλτσης 90′).

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης (Κάτσε 56′), Χαρίσης (Αθανασιάδης 56′), Λέοβατς (Κάκκο 70′), Αντονις, Πέλκας, Μυστακίδης.