Καθάρισε ο Πέκχαρτ για την ΑΕΚ

Με τον Πέκχαρτ να εξελίσσεται σε «χρυσή» αλλαγή του Πογέτ και να σκοράρει δις, η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 2-0 στο ΟΑΚΑ. Σε ήρωα εξελίχθηκε όμως και ο Μπαρμπόσα ο οποίος ήρθε επίσης από τον πάγκο και ήταν αυτός που έδωσε τις ασίστ για τα δύο τέρματα. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ ουσιαστικά «κλειδώνει» την δεύτερη θέση και το προβάδισμα που θα της δώσει για τα play-off.

Ο Πανιώνιος από την άλλη, για 68 λεπτά, στάθηκε και με το παραπάνω απέναντι στην Ένωση, ωστόσο από το 72′ και μετά κατέρρευσε, με το παράδοξο να είναι πως η κατάρρευση επήλθε όταν η ΑΕΚ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Κορδέρο (70′). Ενώ, με παίκτη λιγότερο τελείωσαν και οι «κυανέρυθροι» το παιχνίδι, με τον Μπακασέτα να παίρνει κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 9′, με τον Μπουονανότε να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή ύστερα από γύρισα του Ντίντακ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 11′ ο Βάργκας δοκίμασε το πόδι του από μακριά όμως δεν ανησύχησε τον Διούδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σφυροκόπημα, με τον Μάνταλο να προσπαθεί να αινφιδιάσει τον Διούδη από μακρινή απόσταση (18′), ενώ ο ίδιος στο 20′ έψαξε τον Άρθο, με τον γκολκίπερ του Πανιωνίου να βγαίνει πρώτος στη μπάλα. Ενδιάμεσα, ο Βάργκας βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ πιάνοντας φοβερό σουτ στην κίνηση, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά και να κρατάει το μηδέν (19′). Στο 28′ οι «κιτρινόμαυροι» με τον Γιόχανσον άγγιξαν ξανά το γκολ όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο β’ ημίχρονο, ο Μάνταλος απείλησε στο 52′ με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γκάλο αναγκάζοντας τον Διούση σε δύσκολη απόκρουση. Ο Πανιώνιος σε όλο αυτο διάστημα, είχε παραχωρήσει χώρους στην Ένωση, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα, είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους και ότι περνούσε, σταματούσε στο «τείχος» που είχε υψώσει ο Διούδης.

Στο 70′ ο Κορδέρο αποβλήθηκε και πάνω που όλοι πίστεψαν πως ο Πανιώνιος θα εκμεταλλευόταν το κενό στο κέντρο, ο Πέκχαρτ ήρθε να ανατρέψει τα δεδομένα στο 72′. Ο Μπαρμπόσα σέντραρε ωραία και ο Πέκχαρτ με τελείωμα στην κίνηση έκανε το 1-0.

Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να παίξουν πιο επιθετικά, όμως στο 80′ ύστερα από νέα σέντρα του Μπαρμπόσα, ο Πέκχαρτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ο «Ιστορικός», προσπάθησε να μειώσει, όμως ο Μπαρόχα έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις στα σουτ των Μπαργκάν (87′) και Βιγιάλμπα (89′).

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Κορδέρο, Γιόχανσον, Μπουονανότε (74’ Λαμπρόπουλος), Βάργκας (67’ Πέκχαρτ), Αραβίδης (68’ Μπαρμπόζα), Μάνταλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Διούδης, Βλάχος, Πατσατζόγλου, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος (79’ Βιγιάλμπα), Σιώπης, Καθάριος (68’ Καραμάνος), Μπακασέτας, Μασούρας (75’ Μπαργκάν), Ανσαριφάρντ.