Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός 4-0 τον Λεβαδειακό

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο συνέτριψε 4-0 τον Λεβαδειακό στο Καραϊσκάκη για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο γκολ πέτυχε ο Ιντέγε (στο 48′, με ψαλιδάκι εκτός θέσης και στο 74′) και από ένα οι Μιλιβόγεβιτς (69′), Φορτούνης (71′).

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την αεροπορική τραγωδία στην Κολομβία και την συντριβή του αεροσκάφους που μετέφερε την αποστολή της Σαπεκοένσε από την Βραζιλία. Οι παίκτες, ο διαιτητής και οι βοηθοί κρατούσαν ένα πανό για τη βραζιλιάνικη ομάδα, ενώ μετά το λεπτό οι φίλοι του Ολυμπιακού φώναξαν «αδέρφια ζείτε εσείς μας οδηγείτε».

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Τελικά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος. Ο Ιντέγε με ψαλιδάκι έκανε το 1-0, με τον Νιγηριανό όμως να είναι ακάλυπτος σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που σκόραρε. Μάλιστα, ο Λεβαδειακός λίγο αργότερα έχασε σημαντική ευκαιρία στη συνέχεια με τον Γιακουμάκη (61´) για να ισοφαρίσει.

Ο Ιντέγε όμως μαζί με τους Φορτούνη και Μιλιβόγεβιτς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρία γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο εκτόξευσαν το σκορ στο 4-0 στο Φάληρο.

Σκόρερ: 48′, 74′ Ιντέγε, 69′ Μιλιβόγεβιτς, 71′ Φορτούνης

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (73′ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (72′ Πάρντο), Σεμπά, Ιντέγε (77′ Καρντόσο).

Λεβαδειακός (Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (60′ Βασιλείου), Μαχαίρας (73′ Καλτσάς), Μέντες, Μάντζιος, Σίλβα, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Καραμπουέ (46′ Γιακουμάκης).