Καλλονή όνομα και πράγμα, 2-1 τον ΠΑΟΚ που έμεινε «ζωντανός» με Μακ

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της απέναντι στον ΠΑΟΚ πέτυχε η Καλλονή. Η ομάδα της Μυτιλήνης υποδέχθηκε το «Δικέφαλο» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο παιχνίδι που έκλεινε την αυλαία της αγωνιστικής της ημέρας και κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 2-1. Δεν «καθάρισαν» όμως και την υπόθεση πρόκριση, αφού το εκτός έδρας γκολ των φιλοξενούμενων τους κρατάει ζωντανούς για τον επαναληπτικό αγώνα στην Τούμπα.

Oι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αναστασιάδης, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, κινήθηκε έξυπνα ανάμεσα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 14′ με το πλασέ του Πέλκα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Χογκ, ενώ τα σουτ των Λέοβατς και (ξανά) του Πέλκα στο 16′ και στο 17′ κατέληξαν κόρνερ. Στο 22′ ο Μανούσος έπιασε μακρινό σουτ αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Μελίσσα.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη αν και είχε την κατοχή δεν μπορούσε να την μετουσιώσει σε κάτι ουσιαστικό καταγράφοντας την επόμενη ευκαιρία του στο 42′ με ένα σουτ του Χαρίση που έφυγε άουτ, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία που είχε στο πρώτο μέρος, ήταν στις καθυστερήσεις όταν ο Χογκ μπλόκαρε δύσκολα, με διπλή προσπάθεια, το φάουλ του Τζαβέλλα.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49′ οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο γκολ, όταν ο Μανούσος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τζαβέλλα και έβγαλε τον Μάρκοβιτς φάτσα με τον Μελίσσα, όμως ο Μάρκοβιτς αντί να πλασάρει στην κίνηση πήγε να κοντρολάρει και έχασε τη μπάλα. Οκτώ λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά – πάσα για τον Καλτσά όμως έκοψε τελευταία στιγμή ο Βίτορ. Ο «Δικέφαλος» είχε ανέβει και πίεζε για την ισοφάριση και αναγκαστικά άφησε χώρους πίσω, κάτι που το πλήρωσε στο 78′. Ο Γεωργίου πάσαρε στον Γουερέ που σούταρε, ο Μελισσάς απέκρουσε και ο Γεωργίου που ακολούθησε πήρε το «ριμπάουντ» κάνοντας το 2-0.

Ο Πέλκας στο 82′ άγγιξε το γκολ κάνοντας ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Το πολυπόθητο γκολ, ήρθε στο 89′, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σάμπο, ο Μακ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος γύρισμα και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να γυρίσει τούμπα το θέμα πρόκριση. Αρχικά, ο Μπερμπάτοφ είδε την προβολή του να σταματάει στο δοκάρι και ένα λεπτό μετά, ο Λέοβατς είδε τον Χογκ να πέφτει στη γωνία και να μπλοκάρει δύσκολα το σουτ που επιχείρησε.

Καλλονή: Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Ελακόπουλος, Μανούσος (93′ Καραγεώργης), Γεωργίου, Μάρκοβιτς (79′ Μπαρκάν), Γουερέ (90′ Γιούκαρης).

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Σκόνδρας (60′ Μυστακίδης), Λέοβατς, Γκολάσα (71′ Σάμπο), Μακ, Βιτόρ, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Τζαβέλλας, Αθανασιάδης (60′ Μπερμπάτοφ), Πέλκας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-1 (Καραμάνος 17′)

Nωρίτερα, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε εκτός έδρας του Εργοτέλη με 0-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης, σε ένα ματς που οι «κυανέρυθροι» ήταν σαφώς ανώτεροι και είχαν ευκαιρίες για να κερδίσουν με μεγαλύτερο σκορ. Απεναντίας, Πλατανιάς και Ατρόμητος κόλλησαν στο 0-0 το οποίο δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στους Χανιώτες για τη ρεβάνς του Περιστερίου.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας, Πίτσος, Άλλα, Κούτρης, Αυγενικού, Κούρτι, Φουκαράκης, Δωματάς (22′ Κυριακόπουλος), Μάνος, Γαρεφαλάκης (83′ Καμαρά).

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καθάριος, Καραμάνος, Μπρούνο (86′ Κόρμπος), Τασουλής, Βιγιάλμπα (63′ Μασούρας), Σιώπης, Ρισβάνης, Οικονόμου, Μπακασέτας (63′ Ανσαριφάρντ).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί (46′ Μαχαμάτ), Μπανανά, Σελίν, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς (66′ Τσουράκης), Γκόμες (79′ Πάγκαλος), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Ανγκούλο

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κούρος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Ούμπιδες, Γοδόι (66′ Λε Ταλέκ), Μπάλλας, Μπίτολο, Γκαρσία (73′ Ουσέρο), Μπρίτο, (87′ Φυτανίδης), Ναπολεόνι.