Ηττηθήκαμε 84-68 από τη Γαλλία στο φιλικό

Με  84-68 νίκησε η Γαλλία στο Παρίσι την εθνική μπάσκετ ανδρών, στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν τους αγώνες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με Σερβία και Γεωργία.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άφησε εκτός 12άδας τους Γιάννη Μπουρούση και Θανάση Αντετοκούνμπο, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου αποβλήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου, επειδή θεωρήθηκε ότι ήταν πολυ έντονη η διαμαρτυρία του προς τους διαιτητές.

Η εθνική είχε αρχικά ένα μικρό προβάδισμα (9-8), αλλά τα μακρινά σουτ των Τζάκσον και Ρουσέλ επέτρεψαν στη Γαλλία να ξεφύγει με 16-11, με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, την ώρα που Μήτογλου και Παπαγιάννης είχαν από δύο φάουλ.
Το τρίποντο του Καουντί έφερε τους οικοδεσπότες στο 22-13, απέναντι στην Εθνική που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8, 22-14, έχοντας έξι λάθη.

Η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνά της αλλά μετά οι Γάλλοι πέτυχαν το  26-15.

Η επιδοση βελτιώθηκε κι άλλο και φτάσαμε πριν το ημίχρονο στο  38-31.

Το καλό ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο δεκάλεπτο με τη μείωση της διαφοράς στους πέντε πόντους, 42-37,  ήταν η τελευταία καλή φάση για εμάς.

Η αποβολή του Παπανικολάου επέτρεψε στη Γαλλία με τρίποντο του Μπατούμ να φτάσει για πρώτη φορά  τη διαφορά στους 13 πόντους.

Η ελληνική ομάδα αντέδρασε με οκτώ διαδοχικούς πόντους του Παπαγιάννη, 55-45, αλλά  η περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-51 χάρη σε ενέργειες του  Μπατούμ.

Η Γαλλία συντήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα κι έφτασε στη νίκη με 84-68.