Ίντερ – ΑΕΚ 0-0 σε φιλικό παιχνίδι στην Ανκόνα (pics)

Η ΑΕΚ αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με αντίπαλο την Ίντερ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Ντελ Κονέρο» της Ανκόνα. Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλοί αμυντικά, αλλά ακίνδυνοι επιθετικά, με τους νερατζούρι να πιέζουν για το γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, χάρη και στις σπουδαίες αποκρούσεις προς το τέλος του αγώνα του Γιάννη Ανέστη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του Ντίντακ, με τον Ισπανό αμυντικό να δείχνει ότι χρειάζεται χρόνο και αρκετή δουλειά για να επανέλθει στα επιθυμητά αγωνιστικά επίπεδα.

Ο Τραϊανός Δέλλας προτίμησε τον Λαμπρόπουλο αντί του Άρθο στη θέση του απόντα Κολοβέτσιου, όπως και τον Γκάλο αντί του Βασιλαντωνόπουλου. Ο τεχνικός της ΑΕΚ περίμενε περισσότερα από τον Βάργκας στο α´ ημίχρονο, αλλά και τον Τζεμπούρ στο β´ ημίχρονο, ενώ η «Ένωση» λίγο έλειψε να κερδίσει το ματς, αλλά το πλασέ του Γροντή στις καθυστερήσεις (91´) πέρασε ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια του Χαντάνοβιτς.

Ίντερ (Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο (76′ Ναγκατόμο), Μιράντα, Ζουάν Ζεζούς, Μουρίγιο, Μεδέλ (76′ Μανάι), Μπρόζοβιτς, Νιουκουρί, Γιόβετιτς, Κοντογκμπιά, Ικάρντι (55′ Παλάσιο).

ΑΕΚ (Δέλλας): Μπαρόχα (64′ Ανέστης), Γκάλο (76′ Ζόριτς), Λαμπρόπουλος (83′ Σβάρνας), Τζανετόπουλος (55′ Κρισάντους), Ντιντάκ (46′ Σοϊλέδης), Γιόχανσον (76′ Φαγέ), Σιμόες (55′ Γροντής), Ανάκογλου (55′ Άρθο), Βάργκας (46′ Πλατέλλας), Μπαρμπόζα (70′ Βασιλαντωνόπουλος), Αραβίδης (55′ Τζεμπούρ).