Η Ρεάλ με ανατροπή (και παίκτη λιγότερο) πήρε το Clasico κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο «Camp Nou» (video)

Η συγκίνηση και το μούδιασμα στις εξέδρες του «Καμπ Νόου» για το «αντίο» των Καταλανών στον μεγάλο Γιόχαν Κρόιφ μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο σε ότι αφορά την Μπαρτσελόνα. Αν και οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Πικέ (56´), η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε στην αντεπίθεση στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα και, παρόλο που έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σέρχιο Ράμος (83´), έκανε την ανατροπή κερδίζοντας το ματς (1-2) με γκολ των Μπενζεμά (62´) και Ρονάλντο (85´).

Οι Μαδριλένοι μείωσαν τη διαφορά στο -7 στη βαθμολογία από την Καταλανούς που εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβισιόν, ενώ στο -6 πλέον βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης. Όλα αυτά 7 αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, η Ρεάλ στο 80ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Γκάρεθ Μπέιλ (με κοντινή κεφαλιά) που της ακυρώθηκε, για επιθετικό φάουλ του Ουαλού στον Τζόρντι Άλμπα, ενώ στο 82′ είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι «μερένχες» πάντως έφτασαν στην νίκη και σταμάτησαν το σερί της Μπαρτσελόνα που ήταν αήττητη 39 παιχνίδια!

Ο «CR7» έφτασε τα 29 γκολ στο πρωτάθλημα και είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, ενώ ο Μπενζεμά έχει 21, όσα και ο Νεϊμάρ.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 24ο λεπτό για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ράμος πάνω στον Μέσι, όπως φάνηκε όμως από το ριπλέι, η φάση έγινε εκτός περιοχής. Ωστόσο, ο διαιτητής Αλεχάντρο Ερνάντεθ δεν έδωσε ούτε φάουλ…

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (74′ Αρντά Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Νειμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Μπέιλ (91′ Λούκας Βάσκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (78′ Χεσέ Ροντρίγκεθ).