Η ιστορική στιγμή της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού έδωσε το απόγευμα της Πέμπτης (27/10) τον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα της ιστορίας της. Οι νταμπλούχες Ελλάδας στο ντεμπούτο τους στο Eurocup δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, λυγίζοντας στο φινάλε από την Γιάκιν Ντογκού Γιουνιβερσιτεσί (53-55), σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Γλυφάδας υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-0 της τουρκικής ομάδας. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν μικρό προβάδισμα (12-10).

Σκληρή μάχη έγινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μάλτση και την Τζόνσον να προσφέρουν λύσεις στον Ολυμπιακό, αλλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (30-30).

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο και μέχρι το 25´ ο Ολυμπιακός και η Γιάκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι ήταν ισόπαλοι με 34-34, ενώ στο τέλος του δεκάλεπτου το σκορ ήταν 41-38.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και στην τελευταία περίοδο, με την Χατζηνικολάου 3´ πριν από το τέλος με τρίποντο να κάνει το 52-51.

Η Ρόμπινσον και η Χατζηνικολάου στο 38:27 διαμόρφωσαν το 53-53, ενώ η Μάλτση 22,7» για το φινάλε ευστόχησε σε δίποντο, αλλά οι ρέφερι την χρέωσαν με επιθετικό φάουλ και η τουρκική ομάδα είχε την ευκαιρία για να πάρει τη νίκη. Η Μάλτση 5» για το τέλος και στην προσπάθειά της να περάσει από το σκριν έκανε φάουλ στη Χόλινγκσγουορτ, σύμφωνα με τους διαιτητές, η οποία με 2/2 βολές έκανε το 53-55. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την τελευταία επίθεση, καθώς η Καλτσίδου αστόχησε την εκπνοή από το τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 30-30, 41-38, 53-55

Ολυμπιακός: Σταμάτη, Χατζηνικολάου 5 (1τρ., 2ρ., 5ασ., 5κλ.) Μάλτση 19 (5/8τρ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 17, Γιοβάνοβιτς 2, Φουράκη, Μπαρονόβα, Καλτσίδου 4, Κάιζερ 4.

Γιάκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι: Τσακίρ 7 (1), Ελντεμπρινκ 6, Ρόμπινσον 6, Βάιντα 7 (1), Χόλνγκσγουορθ 18 (11ρ.), Φιράτ 4 (6ρ.), Τσαγκλάρ (9ρ.).