Η Ελλάδα ικανή για σπουδαία πράγματα, 9-9 με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Σερβία

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών μετά από σπουδαία απόδοση αναδείχθηκε ισόπαλη 9-9 με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Σερβία στο δεύτερο παιχνίδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Ελλάδα, που νίκησε στην πρεμιέρα του τουρνουά την Ιαπωνία με 8-7, θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη την Ουγγαρία.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τους Σέρβους και προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Φουντούλη και του Ποντικέα. Οι πλάβι κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του (πολύ καλού) Φλέγκα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου οκτάλεπτου με τον Φιλίποβιτς.

Με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η Ελλάδα κατάφερε να μην δεχτεί τέρμα στο δεύτερο οκτάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα τριών γκολ (σκόραραν οι Φουντούλης και Βλαχόπουλος), κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ της 4-1.

Οι Σέρβοι αντέδρασαν στα δύο τελευταία οκτάλεπτα, πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα οκτώ γκολ, αλλά οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Μάλιστα, η Εθνική μας ομάδα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η τελευταία επίθεση δεν κύλησε όπως θα ήθελαν οι παίκτες και έπειτα με σωστή άμυνα διατήρησαν το 9-9.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 9-9

Οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 4-3, 4-2

ΣΕΡΒΙΑ (Σάβιτς): Μίτροβιτς, Φιλίποβιτς 2, Πρλαϊνοβιτς 1, Μίτροβιτς Σ. 1, Γκόγκιτς 1,Τσουκ 1, Νίκιτς 1, Αλέξιτς 1,Γιάξιτς 1 Πιέτλοβιτς Γ., Μάντιτς, Ραντέλοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Φλέγκας, Φουντούλης 4, Βλαχόπουλος 2, Κολόμβος 1, Γεννηδουνιάς 1, Ποντικέας 1, Μυλωνάκης, Δερβίσης, Αφρουδάκης, Δελακάς, Μουρίκης, Γούνας, Γαλανόπουλος.

ÊÏËÏÌÂÏÓ ÓÅÑÂÉÁ - ÅËËÁÄÁ (ÏËÕÌÐÉÁÊÏÉ ÁÃÙÍÅÓ ÑÉÏ 2016)

ÂËÁ×ÏÓ ÓÅÑÂÉÁ - ÅËËÁÄÁ (ÏËÕÌÐÉÁÊÏÉ ÁÃÙÍÅÓ ÑÉÏ 2016)