Η ανηφόρα του Ολυμπιακού, ήττα από τη Ρεάλ (84-72), μαγνητική ο Χάκετ

Τρίτωσε το κακό για τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη. Οι «ερυθρόλευκοι» που αντιμετώπισαν τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Top – 16 της Euroleague, έφυγαν για τρίτη φορά με σκυμμένο κεφάλι στους τελευταίους τρεις αγώνες, αφού ηττήθηκαν με 84-72. Ο Ντάνιελ Χάκετ, λίγο πριν το τέλος του αγώνα αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο, έγινε αλλαγή και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Το 36% στα τρίποντα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι αδυναμίες στην άμυνα, το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο και η κακή μέρα των Σπανούλη και Πρίντεζη, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο νέο στραπάτσο των Πειραιωτών, που βλέπουν το ρεκόρ τους στο 2-3 και μένουν πίσω στην υπόθεση πρόκριση. Απεναντίας, με τον Σέρχιο Γιουλ σε μεγάλη βραδιά (18π, 7ασ.) και ποσοστό 50% από τα 6.75, η «Βασίλισσα» «καθάρισε» το παιχνίδι, δείχνοντας πως και φέτος στόχος είναι ο τελικός.

«Η Ρεάλ είναι μία ομάδα που μπορεί να τιμωρήσει το κάθε σου λάθος. Έβαλαν μεγάλα σουτ και σημείωσαν αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Πήραν μία διαφορά στο σκορ την οποία δεν έπρεπε να αφήσουμε να την πάρουν. Η τρίτη περίοδος και η έναρξη της τέταρτης, ανήκαν στην Ρεάλ. Προσπαθήσαμε να επανέλθουμε και να γυρίσουμε το ματς, αλλά αυτό δεν το καταφέραμε, καθώς δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε τα ριμπάουντ.

Εμείς ελέγξαμε το τέμπο μόνο στην πρώτη περίοδο, στην οποία και παίξαμε καλή άμυνα, αναγκάζοντας την Ρεάλ να πάρει δύσκολα σουτ. Αυτό μας έδωσε την δυνατότητα να τρέξουμε στο ανοιχτό γήπεδο και να σημειώσουμε ορισμένα εύκολα καλάθια. Ελέγξαμε τον ρυθμό και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Προηγηθήκαμε με +4 πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια χάσαμε την συγκέντρωση μας σε κρίσιμες στιγμές. Πρέπει να γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοί» ήταν τα λόγια του προβληματισμένου από την εικόνα της ομάδα του, Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Από την άλλη, ο Πάμπλο Λάσο δήλωσε περιχαρής για τη μεγάλη νίκη της Ρεάλ, έπλεξε το εγκώμιο στους παίκτες του για την πολύ καλή δουλεία σε άμυνα και επίθεση, ενώ στάθηκε και στον τρόπο με τον οποίο η ομάδα του έκλεισε τον Σπανούλη:

«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη, αλλά και για την καλή τους εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό. Επιστρέψαμε στις νίκες ύστερα από δύο σερί ήττες. Έχουμε ακόμη 9 αγωνιστικές μπροστά μας και όλα τα αποτελέσματα είναι ανοιχτά. Κάναμε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Οι Γιουλ και Τέιλορ τα πήγαν περίφημα στο μαρκάρισμα του Σπανούλη, ενώ και οι υπόλοιποι τα πήγαν καλά στα προσωπικά τους μαρκαρίσματα. Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 48 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και αυτό λέει πολλά για την άμυνα μας.

Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και την εμφάνιση μας. Ίσως να μην ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι, αλλά ήταν ένα ματς στο οποίο κάναμε λίγα λάθη, γιατί σε άλλες αναμετρήσεις μας είχαν πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι. Είχαμε ισορροπία στο παιχνίδι μας για 40 λεπτά. Κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι. Είχαμε και σε καλή μέρα τους σουτέρ μας. Ο καθένας τους είχε το μομέντουμ του στην αναμέτρηση. Κάρολ, Ροντρίγκεθ και Γιουλ, έβαλαν μεγάλα τρίποντα και μας βοήθησαν. Διαβάσαμε την άμυνα τους στις αλλαγές που έκαναν και είμαι ικανοποιημένος από το πως λειτουργήσαμε στην επίθεση. Σε άμυνα και επίθεση κάναμε κακή δουλειά απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο».

Από την αρχή κιόλας του αγώνα, υπήρχε ένας διάχυτος εκνευρισμός στις δύο ομάδες και ειδικά στον Ολυμπιακό, που εκδήλωνε επιθέσεις χωρίς καθαρό μυαλό. Ο Σφαιρόπουλος θέλοντας να βρει «αντίδοτο» έκανε συνεχώς αλλαγές, φτάνοντας να έχει χρησιμοποιήσει τους 11 από τους 12 διαθέσιμους παίκτες που είχε στην πρώτη περίοδο! Ο Λοτζέσκι στην επανεμφάνιση του, έδειξε ορεξάτος και ηγήθηκε σε οργάνωση και εκτέλεση, κάνοντας το 8-7 στο 6′. Στο 9′ ο Χάκετ με σουτ από την περιφέρεια έδωσε ένα ισχνό προβάδισμα στον Ολυμπιακό (14-15), που έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τζέι Σι Κάρολ, άρχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια αναστατώνοντας την άμυνα των φιλοξενουμένων, των οποίων το προβάδισμα διατήρησαν οι Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης. Ο Χάκετ με ακόμη ένα τρίποντι έκανε το 29-33 και κάπου εκεί ξεκίνησε η καταστροφή τω Πρωταθλητών Ελλάδας. Ο Κάρολ άρχισε να εκτελεί πάλι από την περιφέρεια, το δίδυμο Αγιόν – Ρέγιες έδωσε πόντους στη ρακέτα και σε συνδυασμό με την έξυπνη εκμετάλλευση των μις – ματς, οι ροχιμπλάνκος έτρεξαν ένα σερί 12-2 για το υπέρ τους 41-35 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος, ήταν ουσιαστικά και το τέλος του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Οι Μαδριλένοι, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, εκτελούσαν αδιακρίτως την ώρα που οι Πειραιώτες έδειχναν πολύ αδύναμοι στην άμυνα και με θολωμένο μυαλό στην επίθεση. Μόνη στιγμή που ήταν κοντά στο σκορ, ήταν στο 22′ (43-40) όμως αμέσως μετά, τρεις συνεχόμενες «βόμβες» από τα 6,75, από Ροντρίγκεθ και Γιουλ, άνοιξαν τη διαφορά στο +16 (56-40). Ο ανωτέρω επιθετικός οίστρος, σε συνδυασμό με την σκληρή άμυνα έφεραν τους Ισπανούς να έχουν το άνετο προβάδισμα με 63-48.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μπήκαν έχοντας στόχο την ολική επαναφορά, αφού από το παρελθόν τους ξέρους πως μόνο ανέφικτο δεν ήταν να επιστρέψουν με τέτοια διαφορά.Αρχικά μείωσαν σε 63-53 παίζοντας καλή άμυνα, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους στην άμυνα και μαρκάροντας πολύ έξυπνα τον Σπανούλη, απέτρεψαν τον ΟΛυμπιακό από το να κατεβάσει και άλλο τη διαφορά. Ο Αγιόν έδωσε πάλι διαφορά 16 πόντων (68-52), ενώ ο Γιουλ που συνέχιζε να «σκοτώνει» από την περιφέρεια έδωσε αέρα +19 (74-55) πριν το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10, Ντόνσιτς, Ρέγιες 11 (5ρ), Ροντρίγκεθ 11π (2/2τρ), Αγιόν 11 (10ρ), Κάρολ 9 (3/5τρ), Γιουλ 18 (3/6δ, 3/5τρ, 7ασ), Τόμπκινς 2, Ερνανγκόμεζ 4, Τέιλορ 2.

Ολυμπιακός: Τζόνσον-Όντομ 1, Χάντερ 14 (5/8δ, 11ρ), Παπαπέτρου 11 (2/4τρ), Σπανούλης 1 (4ασ), Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 7, Χάκετ 14 (3/5τρ, 3ασ), Λοτζέσκι 9, Αθηναίου.